X Konwent Polskich Winiarzy w Jaśle

To był udany konwent. Pomimo trudnych warunków pogodowych w roku 2014, ocenie poddano wiele win na dobrym poziomie. Wyraźnie widać, że winiarze są dziś bardziej świadomi, oczytani, wyszkoleni.

Oczywiście błędy i niedociągnięcia się zdarzały, jednak były to problemy z „wyższej” półki a wady techniczne zostały prawie wyeliminowane. To duży sukces będący wynikiem pracy winiarzy, ale również w dużej mierze zasługa poprzednich Konwentów, na których komisje oceniające konsekwentnie wskazywały błędy win i niedociągnięcia raczkującego polskiego winiarstwa.

W tym roku w konwentowej sali degustacyjnej pojawiło się blisko 70 winiarzy. Zgodnie z ideą Konwentu, wszyscy uczestnicy próbowali zgłoszonych win i wysłuchali ocen panelu degustacyjnego w składzie: Tomasz Prange-Barczyński, Mariusz Kapczyński, Monika Bielka-Vescovi, Wojciech Bońkowski, Miloš Michlovský, Piotr Stopczyński i Marcin Płochocki. Ich komentarze powinny zainteresować producentów obecnych w Jaśle oraz tych, których zabrakło. W równym stopniu tych, którzy mają przed sobą jeszcze wiele pracy i tych, którzy myślą, że wiedzą już o robieniu wina wszystko.

W degustacji w ciemno najlepsze oceny zebrały wina z winnic: Pałac Mierzęcin, Dom Bliskowice, Winnica Płochockich, Winnica Sztukówka, Winnica Equus, Winnica Nad Jarem, Winnica Zadora, Winnica Sandomierska, Wzgórza Trzebnickie. Wina od winiarni komercyjnych łatwo było odróżnić od win producentów-„hobbystów” czy debiutantów zdobywających w Jaśle pierwsze doświadczenia. Choć i w tych grupach pojawiły się prawdziwe perełki (np. wina z Winnicy Hiki, Winnicy Słońce i Wiatr czy Winnicy Avra).

Cieszy  fakt, iż winiarze próbują swoich sił w uprawie vitis vinifery. I choć to hybrydy zajmują około 80% polskich winnic, sytuacja ta zaczyna się powoli zmieniać a polskie rieslingi, sylvanery czy zweigelty zostały docenione przez jury Konwentu. Wiele pozytywnych komentarzy zebrały zaprezentowane w Jaśle kupaże. Widać i czuć, że powstały w wyniku przemyślanych decyzji.

Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) w czasie pokoju

Dużym ciosem dla Konwentu była absencja czołowych polskich winiarzy, których wina dostępne są na rynku. Zdaniem Romana Myśliwca udział w Konwencie nie jest im już potrzebny bo poziom ich win jest wysoki. Nie potrzebują już uwag i korekty działań. Jest w tym dużo racji, choć Konwent jako jedyne ogólnopolskie forum powinno dawać pod ocenę szerokie spektrum tego, co w polskim winiarstwie się dzieje. Bez czołówki ten obraz pozostaje niepełny.

Po zakończeniu imprezy w internecie rozgorzała dyskusja na temat antagonizmów dzielących regiony i rozdrobnienia organizacji winiarskich oraz braku chęci współdziałania i tworzenia czegoś wspólnie dla dobra polskiego winiarstwa. Dopóki, jak to określił Wojciech Bońkowski w podsumowaniu Konwentu opublikowanym w Winicjatywie „stężenie samców alfa na litr” nie zmaleje lub dopóki nie zechcą oni działać wspólnie, dopóty rozwój winiarstwa w Polsce będzie jednak ograniczony.

A moment to ważny, gdyż zainteresowanie polskim winem wśród rodzimych klientów i turystów rośnie. Wspólny program promocji, zwarcie szyków w walce o dobre miejsce na półkach sklepów i restauracji, wpisanie win na listę lokalnych specjałów to zadania, które stoją przed regionami. Niestety, odnoszę wrażenie, że do konsolidacji środowiska potrzeba by prawdziwego trzęsienia ziemi lub wojny. W czasach pokoju liczą się partykularne interesy, małe złośliwostki i poczucie wyższości, często zupełnie nieuzasadnione. Na szczęście, jak głosi mądrość ludowa: klient ma zawsze rację i to on „zagłosuje” swoimi pieniędzmi wybierając wina – w jego przekonaniu – najlepsze.

Anna Miodońska

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z odbywających się w tym samym czasie co Konwent 10. Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle.


Organizatorzy: Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa “Galicja Vitis”

Partnerzy: Miasto Jasło, Polski Instytut Winorośli i Wina, Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podkarpackiego

Sponsorzy: POLWAX S.A., Wilhelm Tell Consulting A.A. Doliński, Scharfenberger, Marxam Enology, LPP EQUIPMENT WARSAW, BOROS OAK(ang.) dąb.. BARRELS