XXV Vinoforum w Zakopanem

W jubileuszowym konkursie prawie wszystkie najważniejsze nagrody niespodziewanie, acz zasłużenie zdobyli słowaccy winiarze.

Ale kilkoma złotymi medalami nagrodzono także polskie wina.

Być może zabrzmi to zaskakująco, ale choć Vinoforum nie jest największym konkursem, to jednym z najstarszych na świecie. Zawody dotyczą win środkowoeuropejskich i odbywają się naprzemiennie w różnych miastach naszej części globu. Pięć lat temu Vinoforum pierwszy raz gościło w Polsce, w Krynicy, teraz jubileuszowe wydanie odbyło się w Zakopanem, w nowym, pięknym hotelu Tatry na Cyrhli, najwyżej położonej dzielnicy miasta. Do zawodów zgłoszono ponad dwieście win z Austrii, Czech, Niemiec, Polski, Słowacji i Słowenii. Z tych samych krajów wywodzili się też sędziowie (za wyjątkiem Austrii i Słowenii). Ilość próbek zupełnie nie oddaje jednak wagi wydarzenia, bowiem praktycznie wszystkie trzy komisje nie natrafiały na wina zupełnie słabe lub spotykało je to wyjątkowo rzadko.

Na zdjęciu od lewej: Ewa Wawro, Fedor Malík i Roman Myśliwiec

Ta edycja to wielki sukces producentów ze Słowacji. Aż trzy na cztery możliwe tytuły championów, czyli win, które okazały się najlepszymi w swoich kategoriach otrzymały wina z tego kraju. Ale każdy, kto obserwuje tamtejszy rynek raczej się temu nie dziwi. Martín Pomfy ilekroć przedstawi swoje wina do jakichkolwiek zawodów, zawsze wyjeżdża na tarczy, najczęściej z wawrzynem najwyższego zwycięstwa. Jego wina, to światowy poziom. Podobnie jak Château Belá ze wschodniej Słowacji. To w końcu winiarnia współnależąca do jednego z największych (i najdroższych) winiarzy na świecie – Egona Müllera. Trudno by wina z jego nazwiskiem na etykiecie były słabe.

W konkursie wzięły udział aż 34 wina polskie. Wypadły ciekawie zwłaszcza w oczach sędziów zagranicznych, niekiedy zdziwionych ich jakością.

Teskt i zdjęcie: Wojciech Gogoliński

 

Więcej – w najbliższym wydaniu „Czasu Wina”

 

Zdobywcy championów:

Wina białe wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d...:

86,67 Rulandské Biele 2015, Vinárstvo Golguz, Słowacja

Wina białe półwytrawneokreślenie wina, w którym nie cały cukier – na drodze f... i półsłodkieokreślenie wina zawierającego sporą ilość cukru resztow...:

87,67 Rizling Rýnsky 2015, Château Belá, Słowacja

Wina czerwone:

88,67 Cabernet Sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po... 2013, MAVIN Martín Pomfy, Słowacja

Wina słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego..:

92 Tokajská Výberová Esencía 1999, Tokaj & Co, Słowacja

Polscy złoci medaliści:

86 Regelt 2015, Winnica nad Jarem

86 Cabernet Dorsajeden z tzw. nowych cabernetów, krzyżówek, które mają ... (...) 2015, Winnica Zamkowa

86 Fronter 2013, Winnica Golesz