Z królewskim rozmachem

Zamku w Malborku przedstawiać raczej nikomu nie trzeba. Ta monumentalna gotycka budowla jest w Polsce powszechnie znana. Słusznie kojarzona z siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a samo miasto ze stolicą państwa zakonnego.

Trochę mniej wyraźnie rysuje się w naszej świadomości fakt zakupu zamku przez króla Kazimierza Jagiellończyka w czasie wojny trzynastoletniej i jego przekształcenie w jedną z rezydencji królów Polski, którą to funkcję pełnił do 1772 roku. W okresie tym Zamek Wysoki wykorzystywany był jako magazyn, a w Wielkim Refektarzu organizowano uczty królewskie.

Fot. ArchiwumDo tradycji tych wystawnych przyjęć wydawanych w zamku malborskim nawiązuje w swej książce Kuchnia królów Polski na zamku w Malborku Bogdan Gałązka, prezentując współczesne przepisy inspirowane oryginalnymi recepturami królewskich dań. Materiał źródłowy, z którego korzystał autor, był nader obfity. W ówczesnej polskiej kuchni dworskiej obecne były obok tradycji rodzimych silne – dzięki osobie królowej Bony – wpływy włoskie oraz litewskie będące wynikiem unii z Litwą.

Dzięki temu w tamtych czasach jadano naprawdę wykwintnie, a często organizowane przyjęcia miały bardzo uroczystą oprawę.
Opierając się na książce Bogdana Gałązki, będącego od kilku lat szefem i współwłaścicielem Gothic Café & Restaurant na zamku w Malborku, z powodzeniem można się pokusić o zorganizowanie może nie królewskiego, ale z pewnością wystawnego i co najważniejsze złożonego ze smacznych dań przyjęcia dla grona znajomych. 50 przepisów zamieszczonych w książce (również w angielskiej wersji językowej!) daje spore możliwości skomponowania menu odpowiadającego rozmaitym gustom, tak by godnie przyjąć gości. Zawarte w książce receptury – jakby z myślą o biesiadnym charakterze przyjęć – podają składniki na 10 osób, więc podczas gotowania nie trzeba już zajmować się matematyką.

Warto spróbować, jak wykorzystując dostępne współcześnie ingrediencje, wyczarować smak i klimat minionej epoki. Pomogą w tym doskonałe zdjęcia gotowych potraw, efektywnie mobilizujące do działań w kuchni!

BOGDAN GAŁĄZKA, KUCHNIA KRÓLÓW POLSKICH NA ZAMKU W MALBORKU
MULTICO OFICYNA WYDAWNICZA, WARSZAWA 2010
CENA: 39 ZŁ