Z miłości do książek

Czy zagadkowe zniknięcie krewnej i rok spędzony w małej, staroświeckiej księgarence może zmienić czyjeś życie? Okazuje się, że jak najbardziej.

Przekonała się o tym, ku swemu niemałemu zdziwieniu, młoda dama o imieniu Valerie, której przeznaczenie spłatało potężnego figla, obligując do zajęcia się podupadłym księgarskim biznesem. Zanim dziewczyna zdołała się obejrzeć, wpadła w sidła zastawione przez potęgę słowa pisanego, choć zanim przekroczyła próg dawno nieodwiedzanej ciotczynej księgarni, praktycznie w ogóle nie czytała książek. W swym dotychczasowym życiu bardziej pochłaniały ją ekonomia, doradztwo gospodarcze i organizacja przedsiębiorstw oraz dalekosiężne plany zrobienia kariery konsultantki do spraw rozwijających się gospodarek krajów bałtyckich niż zapoznawanie się z klasyką światowej literatury.

Tak przynajmniej było do momentu przypadkowego sięgnięcia po jedną z książek. Przeznaczenie nie mogło wybrać lepiej – Valerie trafiła na Kafkę. Po pochłonięciu Zamku nawet nie próbowała protestować, dając się porywać wciąż nowym historiom, odkrywając przy okazji zaskakujące fakty z życia tajemniczo zaginionej krewnej. Okazało się, że tak jak i rzeszom ludzi na całym świecie również Valerie literatura dodała skrzydeł.

Książka Thomasa Montassera, choć na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie – pewnie za sprawą okładki – pospolitego czytadła, to prawdziwa perełka powstała z niekłamanej miłości do literatury i wyjątkowych książek. Czytając ją, daje się odczuć fascynację autora myszkowaniem po niewielkich, klimatycznych księgarniach prowadzonych przez ludzi z powołaniem, zawsze potrafiących trafnie zasugerować klientowi, co w konkretnym momencie powinien nabyć i przeczytać. Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że „nie ma przecież nic groźniejszego dla radości czytania, a więc i dla księgarza, niż niewłaściwa książka w niewłaściwej chwili”.

Wyjątkowy rok to wspaniała opowieść o potędze fantazji i magii literatury uświadamiająca czytelnikowi, że „sklep z kwietnymi snami” znajduje się również w jego okolicy. Trzeba tylko trochę się postarać, by go odnaleźć.

 

Wyjątkowy rok

Thomas Montasser

Wydawnictwo Świat Książki

Warszawa 2016

Cena: 29,90 zł