Z szacunkiem dla giganta

Nie słyszałem o kraju winiarskim, w którym nie uprawiałoby się w ogóle chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp..., choć bywa, że tu i ówdzie występuje pod inną nazwą. Doszło nawet do tego, że nastąpiło pewne „zmęczenie materiałem” i prawdziwi winomani starają się już unikać oceny win wyprodukowanych z tego szczepu. To wielki błąd!

Jedno chardonnay nierówne innemu. I jak każde winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), z każdej odmiany, trzeba umieć je zrobić. Nieważne, czy w Starym, czy Nowym Świeciepopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win.... Przed nami kilka przykładów stuprocentowego chardonnay w cenie do 80 zł, na które warto zwrócić uwagę. Mało tego – trzeba ich spróbować!

Wojciech Gogoliński

 

 

Fot. ArchiwumArtur Boruta
Lyngrove Reserve Chardonnay 2010
Stellenboschmiasto w południowo-zachodniej części Kraju Przylądkoweg... (...), RPA
Lyngrove Estate

Gdy setki lat temu język zesłanych hugenotów, doprawiony wszechobecnym angielskim i gubernatorskim holenderskim, zaczynał mieszać się ze śpiewną mową afrykańskich ludów południa (Khosa), europejska biała winoroślVitis vinifera.., z pozoru słaba, niepewnie kiełkowała w okolicach Stellenbosch i Sommerset West. Po latach okazało się, że chardonnay – szczep o niebywałych zdolnościach adaptacyjnych – w południowej Afryce zaaklimatyzował się wyśmienicie.
Ma mocną strukturę i wielki potencjał do eksperymentów. Pamiętam, gdy enolog winiarni Lyngrove z wypiekami na twarzy opowiadał o efektach swojej pracy nad kolejnym rocznikiem chardonnay w zmodernizowanej winiarni. Był gorący południowoafrykański wieczór przepełniony soczystym zapachem miejscowych frezji. Lyngrove Chardonnay Reserva wkomponowało się w ten wieczór znakomicie.

Fot. ArchiwumDorota Romanowska
Serrandenari Moné Chardonnay 2008
DOC Langhe Chardonnay
Serradenari Viticoltori in La Morra

Piemonckie Moné Chardonnay to wino dość szczególne, łączące w sobie cechy białego burgundczyka i charakter Langhe, obszaru rozsławionego przez najszlachetniejsze włoskie wina czerwone – baroloczerwone wino włoskie DOCG z regionu Piemont, produkowane z... i barbaresco  włoskie czerwone wino DOCG z Piemontu, wytwarzane.... Nie bez powodu Parker zaliczył jego twórcę Roberta Cipresso do grupy najbardziej utalentowanych winiarzy na świecie, z pasją oddających się tworzeniu win mających duszę i charakter. Przyznam, że ani jednego, ani drugiego winu Moné Chardonnay 2008 odmówić nie sposób. Przepiękny nos, z lekkim miodowym niuansem, uwodzi feerią aromatów dojrzałych gruszek i jabłek, z nutą ananasową w tle. W ustach pełne, bardzo dobrze zbudowane, ale nieprzeładowane, eleganckie, o wyraźnej, długo wyczuwalnej kwasowości. Jego owocowo-miodowy, żywy smak stanowi doskonałą kontynuację bogatych aromatów wyczuwanych w nosie. Bezbłędne wino o nietuzinkowej osobowości będącej w stanie uwieść najbardziej wysublimowane podniebienie.

Fot. ArchiwumMichał Bardel
Bourgogne Chardonnay 2010

AOC Bourgogne
Maison Champy

Żaden pusty kieliszek nie pachnie tak jak ten, z którego pito dobrego białego burgunda. Będzie tak stał godzinami i pachniał bez końca. Radbym nie myć kieliszków po burgundach wcale. W tym, o którym piszę, było podstawowe chardonnay z Maison Champy – niby bez gminnych przezwisk, bez wysokich cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n..., a urokliwe do rzadkości, świeże i pachnące latem, maślane i przesycone tym aromatem, który tu się zaczyna, a kończy gdzieś na corton-charlemagne grand cru albo i wyżej, i którego nazwać porządnie wciąż nie potrafię, a jest w nim skórka z jabłka, cytrus jakiś (oczywiste!), trochę nocnego deszczu, takiego, co to nagle spada na rozgrzany letnim słońcem bruk, cień rumianku i coś jeszcze…
I co zrobić z takim pustym kieliszkiem? Umyć niepodobna. Trzeba napełnić od nowa.

Fot. ArchiwumAgnieszka Lasota-Wojnicka
Martin Pasler Chardonnay 2009

Burgenland, Austria
Weingut(niem.) winnica, gospodarstwo winiarskie.Termin odnosi się ... (...) Martin Pasler

Czy któraś z tzw. międzynarodowych odmian ma Austrię za swoją ojczyznę, a tym samym znakomite siedlisko? Nie. Ale gdy taki szczep uprawia Martin Pasler, który zamiłowanie do winiarstwa ma we krwi – nie dziwi, że w jego nowoczesnej winiarni w Burgenlandzie powstaje wino o klasie międzynarodowej.
Feinburgunder(aut.) nazwa odmiany chardonnay używana w okręgu Wachau.., bo tak brzmi lokalna nazwa chardonnay, w wydaniu Paslera to wino niezwykle aromatyczne. Delikatnemu bukietowi suszonych owoców towarzyszą nuty cytryn, orzechów i niuanse korzenne. To lekkie i przyjemnie orzeźwiające wino z pewnością doskonale wkomponuje się w letnie przyjęcie na tarasie bądź na wypad za miasto. I niech jego minimalistyczna etykieta nikogo nie zmyli i nie odstraszy.

Fot. ArchiwumPaweł Gąsiorek
Vitàlys Chardonnay 2010

Veneto IGT, Włochy
De Stefani

Przebojem podbił serca kobiet na zeszłorocznych Salonach Degustacyjnych. Alessandro De Stefani należy do czwartego pokolenia winiarzy w Veneto i brak zapisów historycznych, czy poprzednicy równie skutecznie podbijali niewieście serca. Głęboko jednak wierzę, że głównym powodem wyboru De Stefaniego jako jednego z trójki najlepszych winiarzy była jakość win.
Mało jest miejsc na naszym globie, gdzie białe wina wychodzą tak dobrze, jak w północnej części Veneto. Chardonnay Vitàlys jest tego dobitnym dowodem. Wielka koncentracja owoców, migdałowe posmaki, skupienie i oleistość. Wszystko czego człowiek oczekiwałby po wielkim chardonnay. A jeżeli zdobędziecie jeszcze pęczek świeżych szparagów i zrobicie risotto według przepisu ze strony www.de-stefani.it, być może zrozumiecie tajemnicę podbojów ludzkich serc.