Zacząć jeszcze raz

Na pewnym etapie życia spora część kobiet zadaje sobie pytanie, czy aby na pewno ta ciągła gonitwa związana z prowadzeniem domu, przewożeniem dzieci z miejsca na miejsce, nadskakiwaniem mężowi i udowadnianiem szefowi swoich kompetencji ma jakikolwiek sens.

Niejedna z nas chętnie wyrwałaby się z takiego kieratu i rozpoczęła nowe życie, najchętniej w pięknych okolicznościach przyrody. Niestety, w większości przypadków brak impulsu z zewnątrz idący najczęściej w parze z brakiem środków na koncie obracają te zamysły w niwecz. Chyba, że jesteśmy dobrze zarabiającą projektantką praktykującą w Wiedniu i jednym rozwodem z nader majętnym obywatelem na koncie – wtedy sprawy mają się zgoła inaczej. Można sobie wyobrazić, iż zakończenie burzliwego związku z austriackim arystokratą również przysłuży się podjęciu decyzji o ucieczce do krainy słońca, gdzie nie widać upływającego czasu, żyje się pogodnym, jasnym dniem, chodzi po piasku, zimą nie nosi szalika, a we własnym ogrodzie zrywa dojrzałeokreślenie degustacyjne stwierdzające, że wino osiągneł... (...) pomarańcze. Ale nawet przy takich sprzyjających okolicznościach bohaterce książki Anny Klary Majewskiej potrzeba było dodatkowego pretekstu usprawiedliwiającego decyzję o wyjeździe w nieznane. Dla dobra dziecka, a raczej jego edukacji, koniecznie trzeba było opuścić dotychczasowy kraj zamieszkania i udać się do miejsca znacznie bardziej sprzyjającego rozwinięciu przez latorośl skrzydeł.

Misterny plan udało się Magdzie zrealizować z wielkim powodzeniem i nikt nie zorientował się, że tak naprawdę tylko po części chodziło o wyrwanie Michasia z mocno zaciśniętych szczęk austriackiego szkolnictwa, a znacznie bardziej o palmy, słońce i morze. Historia nie byłaby kompletna bez trafnego pomysłu na biznes pozwalający na przeżycie w sielankowym otoczeniu, nowych przyjaźni i w końcu cudownie odnalezionej drugiej połowy o magnetycznym, turkusowym spojrzeniu. Gdyby nie fakt, że wakacje mamy już za sobą, polecałabym tę opowieść jako lekturę doskonałą na lato, ale i teraz ze swą obfitością słońca oraz sporą dozą optymizmu podziała jako ten balsam na niejedną skołataną jesienną słotą duszę.  

Rok na Majorce
Anna Klara Majewska
Wielka Litera sp. z o.o.
Warszawa 2013
Cena: 29,90 zł