Zapach z dzieciństwa

Ktoś kiedyś powiedział, że różne wyszukane dania w końcu się nudzą, a smak chleba nigdy. W tym stwierdzeniu jest wiele racji i choć dziś wybór smakołyków jest ogromny, to kubki smakowe zaczynają pracować właśnie na myśl o chlebie z chrupiącą i jeszcze ciepłą skórką.

Gdy byłam dzieckiem, obserwowałam znikanie z domów pieców chlebowych, zastępowanych najczęściej takimi cudami techniki jak kuchenki gazowe i prodiże, które ułatwiały i przyspieszały mnóstwo codziennych obowiązków. Wraz z ich pojawieniem się zniknęły zapachy i smaki, które jednak do dziś nie pozwalają o sobie zapomnieć. Jeśli damy się skusić i uwierzymy, że nie jest to wcale takie trudne, z pewnością chlebowy efekt naszej pracy zadziwi nas samych.

Techniki wypieku, cenne wskazówki oraz sprawdzone przepisy znajdziemy w książce Jeffreya Hamelmana Chleb. Można ją traktować niemal jak biblię. Autor książki jest piekarzem przez lata wypiekającym chleb. Dzieli się z czytelnikami swoimi obserwacjami, przyznając się do popełnianych czasem błędów. Opowiada o obserwacjach i wyciąganych przez lata wnioskach, dzięki którym doszedł do perfekcji. Podaje i szczegółowo komentuje przepisy na rozmaite rodaje pieczywa.

Wiele pojawiających się w książce przepisów wskazuje na ich polskie korzenie, co wcale mnie nie dziwi. Przecież opowieść o smaku polskiego chleba usłyszeć można w każdym zakątku świata. Całe szczęście coraz częściej wracamy do korzeni. Szukamy starych receptur, doceniamy ich jakość. Oby nawyk wypieku chleba w domowym zaciszu powrócił pod strzechy. Dla mnie książka Hamelmana ma wartość ponadczasową.

 

Chleb. Techniki wypieku, przepisy, wskazówki
Jeffrey Hamelman
Grupa Wydawnicza Foksal
Warszawa 2013
Cena: 49,90 zł