Zaproszenie nie do odrzucenia

Już sam tytuł CasaMia sugeruje, że autorka tej czarującej książki kucharskiej zaprosi czytelników do swego domu.

W pewnym sensie tak się dzieje, gdyż oprócz pięknych ilustracji potraw, zamieszcza w niej szereg zdjęć najbliższej rodziny – męża, dzieci oraz licznych znajomych, z którymi nieraz dzieliła uciechy stołu. Cristina Bottari, zarówno z zamiłowania, jak i konieczności (zobowiązania rodzinne) „od zawsze” gotuje, wykorzystując sprawdzone na przestrzeni lat przepisy, w większości pochodzące z rodzinnych archiwów i od znajomych, więc siłą rzeczy wielokrotnie wypróbowywane, a pewnie i nieraz ulepszane. Szczególnie urzekły mnie ilustrowane barwnymi akwarelami autorskie receptury przyjaciela domu – Alessandra, który w dzień przyrządzał potrawy, a nocami je malował.

Dla mniej biegłych w sztuce gotowania największym źródłem radości będzie to, że autorka w zamieszczonej już na wstępie informacji zarzeka się, iż proponowane przez nią receptury nie wymagają spędzania wielu godzin przy garnkach ani wielkiego doświadczenia kulinarnego, a co najważniejsze, powstałe według nich potrawy zazwyczaj wszystkim smakują. Chociaż większość kart z książki zajmują receptury na tradycyjne dania włoskie, nie brak inspirowanych licznymi podróżami pomysłów na smakowite przekąski niemal z końca świata.

Cristina nie byłaby rodowitą Włoszką rodem z Parmy, gdyby w swych rozważaniach kulinarnych pominęła wina. Toteż do każdego przepisu proponuje konkretne winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) najlepiej komponujące się z daną potrawą.

Publikacji poświęconych kuchni włoskiej jest na rynku zatrzęsienie. Uważam jednak, że akurat ta rodzinna książka, pełna nieudawanej pasji do gotowania, powinna stać się przedmiotem pożądania każdego prawdziwego entuzjasty włoskich potraw.

CasaMia. Domowa kuchnia włoska: gotowanie z miłością i pasją
Cristina Bottari
Wydawnictwo Publicat
Poznań 2013
Cena: 59 zł