Zielona korporacja

W branży winiarskiej nieczęsto się zdarza, by duże przedsiębiorstwo, a właściwie korporacja zarządzająca 1117 hektarami winnic, tak zdecydowanie i jednoznacznie postawiło na produkcję z poszanowaniem dla środowiska i bioróżnorodności.

– Robimy to, czym jesteśmy – mówi nam José Guilisasti Gana, dyrektor Viñedos Emiliana S.A. – Z poszanowaniem dla ludzi i środowiska. Rolnictwo ekologiczne i biodynamiczne umożliwia nam produkcję wysokiej jakości win z własną tożsamością i osiągnięcie autentycznej ekspresji poszczególnych terroirs.
Najlepsza winnica Los Robles prowadzona jest metodą biodynamiczną, według zasad sformułowanych przez filozofa Rudolfa Steinera. Biodynamika zakłada, że ingerencja człowieka nie powinna zmieniać naturalnej równowagi biologicznej, a obieg substancji organicznych powinien zamykać się w granicach gospodarstwa. Wszystkie działania prowadzone są z zachowaniem naturalnego cyklu oddziaływań pomiędzy Ziemią a planetami, Słońcem i Księżycem (zgodnie z kalendarzem biodynamicznym). Przeważająca część upraw spełnia niewiele mniej rygorystyczne wymagania rolnictwa ekologicznego – zachowanie bioróżnorodności oraz wyeliminowanie środków chemicznych (pestycydów, fungicydów, herbicydów oraz nawozów sztucznych).
Fot. Emiliana Organic VineyardsPozostała, około 25-procentowa część upraw objęta jest programem zrównoważonego zarządzania, mającego pogodzić cele produkcyjne z wymaganiami środowiskowymi. W tych winnicach produkcja prowadzona jest metodami przyjaznymi dla środowiska naturalnego, a użycie środków chemicznych ograniczone jest do niezbędnego minimum. Podstawą nawożenia jest na przykład bilans azotu w glebie, a opryski stosuje się tylko w przypadku wystąpienia rzeczywistego zagrożenia, a nie zapobiegawczo.
W Emilianie ideologia proekologiczna – budząca niekiedy kontrowersje – współgra z praktyką, czego wyrazem są proste metody i zabiegi. Hodowla zwierząt (alpaki, krowy, konie, kury, perliczki, gęsi i inne ptaki) zamyka cykl obiegu substancji organicznych. Drób, a zwłaszcza kury, aktywnie zwalcza organizmy szkodliwe lub niepożądane (czyli wykonuje te same zadania co pestycydy). Sadzonki potrzebnych roślin są produkowane samodzielnie, tak też wytwarzane są preparaty biodynamiczne. Zachowano setki naturalnie rosnących drzew, pomiędzy winnicami utrzymywana jest naturalna roślinność, a międzyrzędzia obsiane są trawą i kwiatami. Odpady organiczne są kompostowane, dba się o ograniczenia zużycia wody i energii.

Jakość w winnicy

Emiliana posiada winnice w pięciu rejonach Chile. Wybierając szczepy do obsadzenia, starano się wykorzystać naturalne zalety poszczególnych lokalizacji.
Casablanca Valley to najważniejszy region produkcji win białych (sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... (...), chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...), viognier, marsanne). Połączenie przepuszczalnej piaszczystej gleby oraz chłodnej pacyficznej bryzy pozwala na tworzenie win świeżych i pełnych aromatów.
Położona na południe od Santiago Maipo Valley charakteryzuje się łagodnym klimatem, jest świetnym miejsce do produkcji cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...).
Cachapoal Valley posiada umiarkowany, półsuchy klimat w typie śródziemnomorskim (opady występują głównie w zimie, brak wiosennych przymrozków), co sprzyja szczepom czerwonym. To tu powstaje najlepszy syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... – skoncentrowany, jedwabisty i mocno owocowy.
W Colchagua Valley podział na cztery pory roku jest wyraźny, a grona dojrzewają łatwo i równomiernie. To dobre miejsce dla merlota, syrah, a zwłaszcza carménère(hiszp. czarne liście) francuska odmiana czerwonych winogro.... Tutaj znajduje się Las Palmeras, jedna z najstarszych winnic Emiliany. To tu powstają linie Reserva, Adobe, Natura, Novas. Druga winnica w tym okręgu to Los Robles, gdzie uprawiane są szczepy syrah, carménère, cabernet sauvignon, merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...), petit verdot, mourvèdre i malbecfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (...). W Los Robles powstają wina w pełni organiczne i biodynamiczne, między innymi będące chlubą firmy: Gê i Coyam.
Najdalej na południe (500 km od Santiago) położona jest Bío-Bío Valley. Charakteryzują ją ciepłe dni i zimne noce. Uprawiane są tu szczepy potrzebujące niższych temperatur, by pokazać swój potencjał: sauvignon blanc, pinot noirjedna z najbardziej rozpowszechnionych i najstarszych czerwo... (...) i rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n....

Pełne charakteru i z osobowością

Fot. Emiliana Organic VineyardsNajważniejszym, ikonicznym winem Emiliany jest Gê, co w języku greckim oznacza „ziemię” – nazwa nawiązuje do fundamentu ideologii działania winiarni. Gê z rocznika 2003 było pierwszym w Chile i Ameryce Południowej w pełni biodynamicznym i certyfikowanym winem.
Drugie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) w hierarchii, czyli Coyam, od 2009 roku produkowane jest z zachowaniem wszystkich zasad biodynamiki. Nazwa tego wina w języku plemienia Araukanów oznacza chilijski dąb(łac. Qercus) roślina drzewiasta z rodziny bukowatych obej... (...), nawiązując do wiekowych drzew otaczających winnicę Los Robles, gdzie Coyam powstaje. Araukanie nazywają siebie Mapucze, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Ludzie Ziemi”. Coyam już w pierwszym roczniku (2001) otrzymało nagrodę dla najlepszego wina w prestiżowym konkursie win chilijskich.
Każda z trzech linii win organicznych ma swój wyróżnik. Etykiety win z linii Signos de Origen są oznaczone unikatowym symbolem, podkreślającym związek z miejscem pochodzenia. „Adobe” to nazwa materiału używanego do budowy tradycyjnych chilijskich domów, który teraz jest wykorzystywany także w ekologicznej części winnicy. Z kolei „Novas” to słowo używane przez starożytnych astronomów na określenie narodzin nowej gwiazdy.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów Viñedos Emiliana zaczęła wprowadzać zasady uprawy organicznej i biodynamicznej w 1998 roku, kiedy ruch ekologiczny w winiarstwie był jeszcze słabo rozwinięty. W ostatnich latach nastawienie konsumentów jednak się zmienia, coraz częściej chcą spożywać produkty naturalne, minimalnie przetworzone, wyprodukowane z poszanowaniem środowiska. To, co pod koniec lat 90. ub. wieku  mogło wydawać się ekstrawagancją, obecnie jest modnym kierunkiem, a w niedalekiej przyszłości zapewne znajdzie się w głównym nurcie winiarskim. Emiliana wyprzedziła konkurencję, dzięki czemu dysponuje rozbudowaną ofertą win wysokiej jakości, w pełni naturalnych, o unikatowym charakterze, całkowicie oddających potencjał terroir.


Kategorie jakościowe w Viñedos Emiliana:

• Ultra Premium – wina biodynamiczne powstające w winnicy Los Robles (Gê, Coyam)
• Super Premium – wina organiczne linii Signos de Origen
• Premium – wina organiczne linii Novas Gran Reserva
• Reserva – wina organiczne linii Adobe
• Emiliana Reserva – wysokiej jakości wina oddające charakter siedliska
• Emiliana Varietal – linia młodych, lżejszych i bardziej owocowych win jednoodmianowych