Zima zaszkodziła winnicom Podkarpacia

Tegoroczna sroga zima może wydatnie zmniejszyć plony na Podkarpaciu – twierdzi sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.

Podkarpacie było jednym z najsilniej dotkniętych mrozem regionów kraju. Zanotowano tam na przełomie stycznia i lutego temperatury poniżej 30 stopni mrozu. Przymrozki nie będą jednak groźne dla winiarzy, którzy posadzili odporne na mróz odmiany winorośli. Te delikatniejsze można było ocalić poprzez osłanianie krzewów. Ochroną taką mogła stanowić również grupa warstwa śniegu, która przykrywała winoroślVitis vinifera... Można spodziewać się, że plon będzie niższy, ale w kolejnym roku  wszystko powinno wrócić do normy – uważa Wawro.

Na terenie województwa podkarpackiego znajduje się około 150 winnic, z których wiele należy do krajowej czołówki. Zlokalizowane są głównie w rejonach Jasła, Krosna i Rzeszowa. W 2011 roku zebrano w tym regionie ponad 10 ton winogron. I chociaż początek uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia datuje się na X wiek, winorośl powróciła na te tereny dopiero w latach 80., po niemal kilkusetletniej przerwie.

Dawid Leszczak