Zjednoczenie w butelce

Kupaż stworzony z 40 odmian pochodzących z całej Italii uświetni 150. rocznicę powstania Republiki.

Zespół enologów we współpracy z Associazione Enologi Enotecnici Italiani połączył odmiany białe i czerwone tworząc w ten sposób jubileuszowe winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) o nazwie Una. 20 białych i 20 czerwonych szczepów, od Friuli na północy po Sycylię na południu tworzy płynny atlas włoskiego winiarstwa.

Dla przykładu: z Valle d’Aosta – białe prie blanc i czerwone petit rouge(fr.) czerwony.., z Lombardii – trebbiano di lugana i croatina, friulano z Friuli, pignoletto z Emilia Romagna, sangioveseSangiovese to najważniejszą czerwoną odmianą Włoch. Upr... z Toskanii, z Molise – falanghina, a greco z Basilicaty.

Kalabria— region winiarski w południowych Włoszech, podzielony n... dała gaglioppo, Sardynia dostarczyła vermentino, a Umbriaregion winiarski w środkowych Włoszech, leżący na wsch... (...) grechetto. Z Trentino dotarło teroldego; z Veneto – garganega, a z Ligurii mało znana czerwona odmiana rossesse di dolceaqua.

Odmiany białe pochodzą z rocznika 2009, a czerwone zawierają się w przedziale 2005-2009.

Una nie trafi na komercyjny rynek, lecz do rąk prezydenta Republiki, Giorgio Napolitano, stając się symbolem jego urzędu – „włoskiego dostojeństwa, reprezentowania państwa na zewnątrz i uznania, jakie Italia wzbudza wśród innych narodów”.

Powstanie 6,8 tys. butelek, które zaprojektował włoskio architekt Aldo Cibic, w rozmiarze 0,75 l, jeroboambutelka (głównie) szampańska równa czterem standardowym ... (...) i magnumbutelka wina o pojemności równej dwóm standardowym butelk... (...).

Degustujący krytycy mówią, że to zdecydowanie włoskie wino. Białe – cytrusy, gruszka, mineralność, rześka kwasowość, ekstraktywnośćokreślenie degustacyjne.Ocena ekstraktywności, czyli esenc... (...). Zaś czerwone: dobra kwasowość, krągłość, z nutami czarnych i czerwonych owoców, dębu i czekolady. Krytycy zaznaczają, ze żadna z odmian użytych w obu kupażach nie jest dominująca.

Ciekawe, kto jeszcze wypije Unę…