Złota Goriška

Na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów winiarskich Chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... du Monde Bagueri Chardonnay 2012 zdobyło złoty medal.

Była to już 23. edycja słynnych zawodów, która jak zwykle odbyła się w Burgundii, tym razem w Château des Ravatys, który jest siedzibą Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Viticole de l’Institut Pasteur w Saint Lager, w sercu apelacji Brouilly. Białe wina burgundzkie robione z odmiany chardonnay uważane są za wzorzec z Sèvres dla tego szczepu, zaś sam konkurs za najważniejszą ocenę win z chardonnay na świecie.

W tym roku wydarzenie trwało trzy dni, odbyło się pomiędzy 9 a 11 marca. Do konkursu zgłoszono łącznie 787 próbek z 30 państw. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, iż musiały spełnić warunek stuprocentowego pochodzenia z jednego szczepu.

Wina podzielono jak zwykle na te, dojrzewające w beczkach oraz te, wytwarzane z jej pominięciem. Chardonnay Bagueri trafił do tej pierwszej grupy – choć winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) dojrzewa ledwie dziewięć miesięcy w beczkach nad własnym osadem. Stąd jest bardzo owocowe (cytrusy), zaś jego potencjał ocenia się na co najmniej dziesięć lat!

Wojciech Gogoliński