Złoto na targach Vinitech

Oakscan to działający na podczerwień system skanujący każdą z klepek, z których zostanie złożona beczkaużywanie beczek w winiarstwie jest osobną sztuką, podobni... (...).

Ocenia również jakość, rodzaj i ilość zawartych w niej tanin. Ta ocena ma służyć winiarzowi pomocą w wyborze najbardziej odpowiedniej beczki do stylu wina, które zamierza stworzyć. Skaner to efekt wspólnej pracy Nicolasa Moureya, bednarza z Radoux, oraz Wydziału Enologicznego Uniwersytetu Bordeaux. Obecnie w Radoux trwa proces wdrażania systemu w produkcji wszystkich francuskich beczek.
Frederic Bonnaffous, dyrektor techniczny Château le Boscq i Château Belgrave z Médoc, jeden z testujących Oakscan, tak ocenia zalety skanera: „pomysł na zniwelowanie różnic między stosowanymi beczkami jest bardzo uwodzicielski. Pokazuje, że nie tylko każde drzewo ma różny poziom tanin, inaczej wygląda również ich zawartość w różnych częściach jednego pnia. Ta wiedza umożliwia zarówno wstępną selekcję w lesie, jak i wewnętrzną, w winiarni. Oakscan nie usunie różnic pogodowych w Bordeaux, ale pozwoli wyeliminować ryzyko z nimi związane na poziomie beczki”.
PierreGuillaume Chiberry z Radoux dodaje, że „choć niepewność to poetycka strona winiarstwa, to czasem trzeba dopasować do siebie różne elementy”.