Zrób sobie eksperyment!

Jeżeli myślisz, że nie można wyprodukować dobrego likieru w domu i potrzeba do tego sprzętu rodem z destylarni, ta książka udowodni, że się mylisz. No, chyba że zabraknie ci cierpliwości w oczekiwaniu na efekt eksperymentowania i pójdziesz do sklepu, by wrócić z ulubionym likierkiem…

Fot. ArchiwumAby zamknąć w butelce owocową pełnię lata, zgromadzić na długie zimowe wieczory orzechowe delicje, posmakować czar ziołowych synestezji, a przy tym się podkurować, na prawdę niewiele trzeba. Trochę więcej wysiłku wymaga uzyskanie rozpieszczających podniebienie smaków śmietankowych i kawowych, ponieważ konieczna w tym wypadku jest absolutna sterylność użytych słoiczków, buteleczek czy łyżeczek oraz większa uwaga podczas oczekiwania na efekt, a przydatność do spożycia likieru na bazie mleka czy śmietanki będzie krótsza niż wytworzonego na bazie owoców bądź ziół.

Autorzy zaczynają od podstaw, to znaczy od odpowiednio dobranych składników. Nie warto oszczędzać na alkoholu, którego użyjemy do wytworzenia likieru. Alkohol ze średniej półki, bezzapachowy, taki, którego smakowanie solo nie sprawi nam przykrości, będzie rozwiązaniem optymalnym. Jeśli nalewka ma być owocowa, należy wybrać najlepsze owoce – proces wytwarzania wydobędzie bowiem ich najlepsze cechy, ale zintensyfikuje też złe cechy owoców marnych. Warto zatem spośród malin, wiśni czy żurawin wybrać najlepsze.

Fot. ArchiwumPrócz autorskich przepisów na li kiery i nalewki książka zawiera również propozycje domowych wersji znanych i lubianych trunków, by wspomnieć choćby Tía Maria, Ouzo, Amaretto, Kümmel, Galliano. Nalewki i likiery, które przyrządzisz, możesz wykorzystać jako dodatek do deserów (wiśnie w rumie, żurawiny w brandy, brzoskwinie w amaretto) i dań mięsnych. Ale nie tylko! Samodzielnie zrobiony trunek z pewnością będzie oryginalnym prezentem.

Słowem: nie ma na co czekać! Do dzieła! Lato w pełni, owoców w bród, a i fantazyjnych butelek w sklepach nie brakuje. W tej ostatniej kwestii autorzy jednak radzą, by likier czy nalewkę robić w naczyniu o bezpiecznym zamknięciu, czyli butelce po alkoholu bazowym.  

PATTIE VARGAS, RICH GULLING, NALEWKI I LIKIERY. DOMOWY WYRÓB
WYDAWNICTWO RM, WARSZAWA 2011
CENA: 29,90 zł