Strona główna Tagi Francja

Tag: Francja

Nie igra się z miłością. Rewolta winiarzy

Powiedzieć, że wino wzbudza emocje, to nic nie powiedzieć. Że są to emocje skrajne i z najwyższych rejestrów ducha płynące? Wystarczy zajrzeć do Baudelaire’a (lub do Beli Hamvasa, jeśli mamy dość sił). Że wino to życie i krew? Proszę bardzo – Barthes lub Jung dla czytelników o mocnych nerwach (albo doktoraty z antropologii kulturowej, najlepiej na prywatnych uczelniach, jeśli cenimy niewymuszone poczucie humoru).

Najdroższe wino świata. Romanée-Conti

Piszą o nim w każdym przewodniku. Każdy interesujący się winem człowiek o nim słyszał, ale mało kto go próbował. Pierwszy raz zetknąłem się z nim w niepozornie wyglądającym winiarskim sklepie w Hongkongu. Kilka razy przeliczałem jego cenę na złotówki, bo myślałem, że mi się zera mieszają.

Dobry rok 2018. Produkcja wina: pierwsze dane OIV

Po tragicznym roku 2017, ostatnie zbiory były rekordowe. W 2018 roku niemal wszędzie pogoda sprzyjała, winiarze uniknęli zarówno przymrozków, jak i nadmiernych spiekot. Nawet gradobicia nie...

Daleko, gdzieś na końcu Médoc

Château Castera to wzorcowa bordoska posiadłość położona na lewym brzegu Żyrondy, w północnej części apelacji Médoc. W okresie średniowiecza na niewielkim wzniesieniu górującym nad okolicą stała warownia, która broniła okolicznych mieszkańców przed atakami Francuzów. Tak, Francuzów właśnie – bo przecież do 1453 roku Akwitania należała do Królestwa Anglii. Z dokumentów, które zachowały się z tamtych czasów, możemy się dowiedzieć, że w XVI wieku produkowano i sprzedawano tu sporo wina. Jest to fakt warty odnotowania, gdyż w tym czasie słynny dziś region Médoc w większości pokrywały bagna i grzęzawiska, które osuszone zostały dopiero na rozkaz króla Ludwika XIV.

Superbordos

Pomysł był prosty. Bordoski négociant Terre de Vignerons ogłosił wśród swoich winogrodników konkurs na najlepszy bordoski kupaż w wersji bezbeczkowej, w wersji reserve, czyli z dębem, i w absolutnie najwyższym możliwym wydaniu. A następnie wybrał produkt, który pozostawił daleko w tyle dziewięciu innych finalistów.

Wina francuskich papieży

Czy to możliwe, by stolica chrześcijaństwa była we Francji? Mało prawdopodobne, choć jednak częściowo prawdziwe. W 1309 roku papież Klemens V postanowił o swojej przeprowadzce z Rzymu do Awinionu. Wprawdzie tereny te należały wówczas do Królestwa Sycylii, w którym panowała dynastia Andegawenów, ale z dzisiejszego punktu widzenia to czysta Francja.

Wino porządziło Paryżem. Wine Paris 2019

Wielkim sukcesem zakończyła się środę pierwsza edycja paryskich targów winiarskich – Wine Paris. Wydaje się to rzeczą nie do wiary, ale stolica Francji do tej pory nie miała żadnej poważnej imprezy winiarskiej!

Winnice odzyskują miasta

Miasto prawie wszystkim kojarzy się z winem, ale z winnicami już zupełnie nie. Kiedyś taki związek był oczywisty – był wypadkową zapotrzebowania na wino. Dziś w sposób zadziwiający winnice ponownie podbijają wielkie metropolie. Powody ich zakładania są przedziwne, ale raczej nie mają związku z gwałtownym wzrostem popytu.

Odszedł Gérard Basset…

W kręgach sommelierskich na całym świecie mówiło się o tym od dawna. Każdy kibicował Gérardowi w walce z jego chorobą, wszyscy mieli nadzieję, że wygra. Niestety, przegrał…

Pan Samochodzik i chinon znad Loary

Fabułę powieści o panu Tomaszu walczącym z Fantomasem osadzono w Zamku Sześciu Dam i jest ona wytworem wyobraźni autora jednej z najpopularniejszych serii książek przygodowych dla młodzieży, Zbigniewa Nienackiego, w którego powieściach jako nastolatek zaczytywałem się bez pamięci. Akcja wspomnianej książki toczy się w okolicach zamków nad Loarą i kto wie, czy tytułowy Pan Samochodzik nie walczył z Fantomasem w pobliżu winnic, w których…

Newsletter

Strona zawiera informacje handlowe dotyczące napojów alkoholowych i przeznaczona jest dla osób pełnoletnich.

Czy akceptujesz te warunki i masz ukończone 18 lat ?