© Copyright by Czas Wina 2022
Tag: nauka
Mały, ale wariat. Zachwycające drożdże
Czy przyszło wam kiedyś do głowy (zupełnie na trzeźwo), żeby zachwycić się drożdżami? Nie? Szkoda. Jest po temu kilka mocnych powodów. Jednokomórkowe grzyby Saccharomyces cerevisiae mają na koncie więcej osiągnięć niż nowoczesny winogrodnik parceli w winnicy.
To skomplikowane. Czym jest „złożone” wino?
Gdy o dziewczynie mówi się, że ma ciekawą urodę, natychmiast powstaje przypuszczenie, że coś może być nie tak. Gdy o winie mówi się, że jest złożone,...
Analitycy wolą czystą
Próbkę. Czystą, a mówiąc ściślej – prostą, niezłożoną. Tymczasem wino to mieszanina kilku setek związków chemicznych. Co gorsza, smak i zapach wina zależny jest nie tylko od składu chemicznego per se, ale również od interakcji poszczególnych związków. Wino to koszmar senny chemika analityka, a bezsenność zdrowiu nie służy, dlatego właśnie powstały nosy i języki elektroniczne. Z tego i jeszcze kilku innych powodów.
„Jeśli masz zamiar to czytać, odpuść sobie”
Tak właśnie brzmi pierwsze zdanie jednej z powieści Chucka Palahniuka. Zagrał na naszych emocjach, nikczemnik. Zagrał i wygrał, bo któż nie znajduje przewrotnej przyjemności w czytaniu na złość literatom? Podobnie, choć nieco bardziej subtelnie, grają przedstawiciele branży winiarskiej, nasze emocje i oczekiwania wpływają bowiem w sposób bezpośredni na postrzeganie smaku wina. A tu, tak samo, właśnie o przyjemność chodzi.
Aby tylko nie było kwaśne…
Złe winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) często określa się krótko i pejoratywnie jako kwaśne. Jednak bez kwasowości nie ma mowy o winie dobrym, dlaczego więc większość z nas tak się jej boi? Gdy dobrze zrozumie się jej rolę, przestaje być taka straszna i szybko staje się jednym z najważniejszych doznań, których szukamy, pijąc wino.
Amorim wyczyści korki
Po kilkudziesięciu latach badań nad chorobą korkową udało się wyeliminować zakażone korki z produkcji. Dokonał tego największy producent korków – portugalski Amorim. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, czeka nas prawdziwy przełom w winiarstwie.
Mózg na językach
To nie jest tekst o podrobach. To jest tekst o postrzeganiu smaku. Sprawa mogłaby wydawać się bardzo prosta, choćby dlatego, że w podręcznikach anatomii opis narządu smaku ma często objętość mniejszą niż ten poświęcany płytce paznokciowej.
Must-have każdego smakosza
Co świadczy o tym, że potrafimy gotować? Czy to, że trzymamy się ściśle przepisu i danie, które przygotowujemy, wygląda tak jak na zdjęciu w...
Sekrety doświadczeń kulinarnych
Czym jest smak? Zbiorem wrażeń rejestrowanych przez kubki smakowe. Co zrobić, aby smak i aromat przygotowywanych potraw stały się idealne?Aby zwiększyć swoją wiedzę w...
Cyberkorek
Co sprawiło, że Geisenheim Intitute, University of California Davis, Australian Wine Research Institute, Institut National de la Recherche Agronomique w Montpellier (INRA) i Centro...