© Copyright by Czas Wina 2022
Tag: Niemcy
Zmiany w królestwie rieslinga
Kiedy Sabina Mosbacher, dziś uznana producentka z Forst w Palatynacie, pod koniec lat 80. kończyła Geisenheim, obok ponad setki studentów w ławach tej szacownej uczelni zasiadało raptem kilka studentek. Większość pochodziła z rodzin winiarzy, którym przydarzył się „pech” nieposiadania męskiego potomka. Dziś takie myślenie to anachronizm – na wydziale kształcącym enologów blisko połowa studentów to kobiety, a utworzony kilka lat temu kierunek – Międzynarodowy handel winem – panie wprost zdominowały.
Walka stała się faktem. Zmiana klimatu
Nie trzeba nikogo przekonywać, że zmiana klimatu ma wpływ na uprawę winorośli i produkcję wina. Zagrożenia spowodowane zaburzeniem równowagi klimatycznej to nie tylko wzrost temperatury, ale też susze, powodzie i inne gwałtowne zjawiska atmosferyczne występujące o nietypowych porach roku.
Galicja Vitis – edycja bardzo zimowa
GALICJA VITIS 2019 | Zima zaskoczyła… sędziów winiarskich. Na szczęście tegoroczną edycję konkursu można uznać za udaną, nawet mimo słabszego rocznika 2018…
Strażnicy papieża przeciw winiarzom
Reprezentacja niemieckich winiarzy Weinelf, Winna Jedenastka, rozegra w czerwcu mecz z reprezentacją Watykanu. To wielkie wyróżnienie, bowiem co roku tylko jedna drużyna na świecie dostępuje tego zaszczytu.
Niemcy – jasne perspektywy
Nabywcy są skłonni płacić za niemieckie wina coraz więcej, powierzchnia upraw rośnie, a perspektywy rozwoju całej branży nigdy nie były tak jasne. W dodatku cały glob z pompą świętował kolejne urodziny rieslinga. Niemcy mogą być dumne.
Wina niemieckie. Królowa jest tylko jedna
Kolejna odsłona kultowego festiwalu win niemieckich odbędzie się 11 kwietnia, tym razem w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie. Winiarze z Badenii, Frankonii, Mozeli, Palatynatu i Wirtembergii zaprezentują wina, których nie można jeszcze kupić na polskim rynku.
Winnice odzyskują miasta
Miasto prawie wszystkim kojarzy się z winem, ale z winnicami już zupełnie nie. Kiedyś taki związek był oczywisty – był wypadkową zapotrzebowania na wino. Dziś w sposób zadziwiający winnice ponownie podbijają wielkie metropolie. Powody ich zakładania są przedziwne, ale raczej nie mają związku z gwałtownym wzrostem popytu.
Arcyksiążę od winorośli
O Janie Habsburgu chyba nikt nie napisał złego słowa. Choć mógł zostać cesarzem całej Rzeszy Niemieckiej, wolał zająć się sprawami bardziej przyziemnymi. Był kochany przez lud, zaś zarówno mieszkańcy Štajerskiej, jak i Steiermarku, czyli Styrii, a już szczególnie tamtejsi winiarze cenią go do dziś bardzo wysoko i odwołują się do jego osiągnięć.
Jubileusz i sukcesy win niemieckich w Polsce
W 2009 roku festiwal debiutował z ośmioma wystawcami – w czerwcu 2018 roku już trzykrotnie więcej stoisk czekało w Willi Foksal na importerów, dystrybutorów i restauratorów poszukujących dobrych win niemieckich do swojej oferty.
Z kieliszkiem przez Niemcy
Winiarskie Niemcy to doskonały cel podróży enoturystycznej. Każdy z trzynastu regionów winiarskich ma swoją specyfikę, jest malowniczo położony, a swoim gościom zapewnia nie tylko winiarskie atrakcje....