© Copyright by Czas Wina 2022
Tag: Nowy Świat
Bossa-Wino-Nova
Pierwsze beczki z kultowym dziś winem Pêra-Manca (Alentejo) dopłynęły do Brazylii wraz z jej odkrywcą Pedrem Alvaresem Cabralem 22 kwietnia 1500 roku, ale to urodzony w Porto szlachcic Brás Cubas, przybyły tam trzy dekady później, został pionierem winiarstwa w tym kraju. Po nieudanych próbach obsadzenia winoroślą zboczy wzgórz…
Trudne rozstrzygnięcia. Concours Mondial du Sauvignon
Nie cichną emocje po zakończonym w sobotę we friulskim Udine 10. Concours Mondial du Sauvignon Blanc. Nie znamy jeszcze ostatecznych wyników, ale Facebook pełen jest...
Międzynarodowy konkurs win zimnoklimatycznych
Pierwsza edycja Cool Climate Wine Awards, międzynarodowego konkursu win zimnoklimatycznych organizowanego przez naszą redakcję, odbędzie się już w kwietniu!
Przylądek precyzji
Etykiety win południowoafrykańskich należą do najbardziej czytelnych na świecie, dlatego niewielu zgłębia ich tajemnice. Tych nie ma zaś faktycznie wiele, ale do takiego wniosku...
Tam, gdzie stoją konfitury
Czy można kochać wina z ciepłych siedlisk? Z ich zwalistością? Bombastycznością? Barokową owocowością? Kochać można i trzeba! Tylko czy wypada się do tego przyznawać?
W światku winiarskim jest dziś w dobrym tonie zachwycać się winami zimnoklimatycznymi, ich elegancją, delikatnością, rześkością i niczym niezmąconą żywą owocowością. O napakowanych konfiturowatych produktach ciepłych siedlisk należy się wyrażać jeśli nie z pogardą, to przynajmniej protekcjonalnie.
Drogie Chile
Portal Wine-Searcher ogłosił właśnie listę dziesięciu najdroższych win chilijskich. Wprowadza ona nieco zamieszania w porządku, który wydawał nam się już stabilny. Oczywiście nie te wina rządzą na tamtejszym rynku winiarskim, ale chyba każdy z ciekawością rzuci okiem na takie zestawienie.
Czas zmian w Dolinie Słońca
tekst ukazał się w „CW” nr 94, sierpień – wrzesień 2018 | kup ten numer | prenumerata
Winne oazy na peruwiańskiej pustyni
Jeszcze przed pojawieniem się hiszpańskich konkwistadorów Pachacutec, dziewiąty król Inków, nakazał zbudowanie ogromnego kanału, którym woda z Andów mogłaby docierać do pustynnych terenów wokół miasta Ica. Imponujące, że 40 tysięcy ludzi podjęło się tego wyczerpującego zadania, w zaledwie dziesięć dni przekształcając pustynię w zieloną oazę.
Nowe i historyczne zaszłości
Wicekrólestwo Peru, najpotężniejsza hiszpańska posiadłość w Ameryce Południowej, nigdy nie miało szczęścia do wina. I to pomimo że właśnie tam dotarły pierwsze winogrona i rozpoczęła się sztuka...
Stary Nowy Świat
Ciekawe, czy gdyby we współczesnym Egipcie produkowano dziś wina, światowi winiarscy eksperci też zaliczyliby je do Nowego Świata?Tak zrobili w przypadku Izraela i wszędzie...