Strona główna Kuchnia i wino Dyniowa uczta weekendowa

Dyniowa uczta weekendowa

 

– Śpisz…? – Cisza. Próbuję jeszcze raz. – Śpisz…? – Cisza. Śpi… Jest sobota. Dzień już wstał. Ja spać nie mogę. Jestem weekendowym rannym ptaszkiem. Gdy wcześnie wstaję, dzień wydłuża się w magiczny sposób.

 

Przecieram oczy, wychodząc z łóżka. Zaspana, ubieram ciepły szlafrok w stylu niedźwiedzia polarnego, zakładam kapcie. Szurając nogami, instynktownie kieruję się w stronę kuchni – jakżeby inaczej! Wlewam wodę do czajnika, wsłuchuję się w jej szum. Mój mózg powoli wraca do życia. Do kubka wsypuję kawę. Z utęsknieniem czekam na „pstryk”. Niestety czas zwalnia, wydłużając oczekiwanie. Z pewnością znacie to uczucie: stoicie nad czajnikiem, a woda jak na złość nie chce się zagotować. Wystarczy tylko, że odejdziecie na chwilę i nagle… „pstryk”. Zalewam kubek wrzątkiem, wystarczy jedna trzecia. W rondelku podgrzewam mleko, lubię lekko spienione. Dolewam je do kawy, dosładzam łyżką ulubionego miodu. Dodaję jeszcze szczyptę cynamonu i kardamonu. Pierwszy wdech nad kawą – cudownie pobudzający. I pierwszy łyk – ten smakuje najlepiej.

Z kubkiem w ręku kieruję się do półki z książkami kucharskimi. Przeglądam je, sama już nie wiem który raz – dziesiąty, setny? Zachwycam się zdjęciami i przepisami, zaznaczam te do wypróbowania. W głowie kłębią się nowe pomysły, zaczynam pracować na szybszych obrotach. O tak, sobota zapowiada się pracowicie. Na wieczór nie ma zapowiedzianych gości, ale w kuchni towarzyszą mi dziś dwie butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... wina z winiarni Tamaya w Chile – białe ze szczepów viognierViognier to bardzo stara francuska odmiana uprawiana główn... i chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... oraz czerwone z odmiany syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie .... To właśnie przy ich akompaniamencie będę dziś gotować. Przyłączycie się?

Pieczone pierogi
z karmelizowaną dynią i kozim serem
22 sztuki

Ciasto:
420 g mąki pszennej
1 łyżka brązowego cukru
1,5 łyżeczki soli
4 łyżki oliwy
25 g świeżych drożdży
200 ml wody

Farsz:
1 mała dynia (około 1 kg)
2 łyżki oliwy
3 łyżki brązowego cukru
50 g twardego koziego sera
2 czubate łyżki orzechów włoskich
garść liści szałwii
1 jajko

Dynię obierzcie, usuńcie pestki i pokrójcie na kawałki wielkości kęsa. Wrzućcie do miski, dodajcie oliwę i cukier, dokładnie wymieszajcie. Wstawcie do rozgrzanego piekarnika (175ºC) na 20 minut. Po tym czasie odstawcie na bok do ostygnięcia. Orzechy sparzcie wrzątkiem, obierzcie, a następnie uprażcie na suchej patelni. Szałwię drobno pokrójcie.
Drożdże rozpuśćcie w 4 łyżkach ciepłej wody, odstawcie w ciepłe miejsce na ok. 10 minut, by zaczęły pracować. W misce wymieszajcie mąkę, sól i cukier, dodajcie oliwę i rozetrzyjcie do uzyskania kruszonki. Dodajcie drożdże i stopniowo dolewajcie resztę wody, wyrabiając ciasto (powinno być gładkie i elastyczne). Przykryjcie ściereczką i odstawcie w ciepłe miejsce na 30 minut.
Ciasto rozwałkujcie na grubość około 3 mm. Szklanką wycinajcie kółka (u mnie o średnicy 9 cm). Na każdym ułóżcie upieczoną dynię (1-2 kawałki), posypcie orzechami, szałwią i pokruszonym serem, dokładnie sklejcie brzegi (dla pewności możecie docisnąć je widelcem). Pierożki ułóżcie na natłuszczonej blasze w niewielkich odstępach i odstawcie w ciepłe miejsce na ok. 30 minut, żeby ciasto zaczęło rosnąć.
Piekarnik rozgrzejcie do temperatury 200ºC, włóżcie blachę z pierożkami, każdy posmarujcie rozmąconym jajkiem. Pieczcie 15 minut do momentu, aż się zrumienią.

Pieczony boczek z warzywami
6 porcji

600 g boczku (ze skórą, bez kości)
1,5 łyżki soli
2 łyżeczki nasion kolendry
1 łyżeczka płatków chilli
2 łyżki oliwy
500 g dyni (obranej, pozbawionej pestek)
2 marchewki
2 gałązki pomidorków koktajlowych

Skórę boczku natnijcie w ukośną kratkę (ok. 1,5 cm). Dokładnie natrzyjcie solą od naciętej strony, odstawcie na co najmniej godzinę do lodówki (mięso powinno puścić nadmiar wody).
Rozgrzejcie piekarnik do 200ºC. Osuszcie boczek. Kolendrę i chilli utrzyjcie w moździerzu, obficie natrzyjcie nim boczek, również od strony skóry. Pieczcie 30 minut na kratce tak, aby nadmiar tłuszczu się wytopił.
Tymczasem pokrójcie marchewkę wzdłuż na ćwiartki i te przekrójcie jeszcze na pół. Wrzućcie do lekko osolonej wrzącej wody na ok. 2 minuty. Osuszcie i odłóżcie na bok. Dynię pokrójcie w łódki. Do miski przełóżcie dynię, marchewkę i pomidorki, dodajcie oliwę i odrobinę soli, dokładnie wymieszajcie.
Zmniejszcie temperaturę piekarnika do 175ºC. Boczek zdejmijcie z kratki. Włóżcie mięso do naczynia do zapiekania, dodajcie dynię i marchewkę. Pieczcie przez kolejne 45 minut. Dodajcie pomidorki i zapiekajcie 10 minut. Skórka na boczku powinna być chrupiąca; jeśli nie jest, możecie wyciągnąć warzywa i dopiekać jeszcze w 200ºC ok. 10–15 minut. Boczek pokrójcie na plastry, podawajcie z warzywami.

Ewelina Wojtasik
Blog „Lubię to… gotowanie!
Czyli wyczaruj kulinarny odlot z kilku prostych składników”
lubietogotowanie.blogspot.com