wiórki dębowe

    drobne kawałki dębiny dodawane do win leżakujących (czasem także fermentujących) w dużych zbiornikach, by nadać im cechy, jakie uzyskuje winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) starzone w beczkach.

    Fot. Archiwum Wojciech GogolińskiWiórki najczęściej pochodzą z tych samych zakładów bednarskich, które wytwarzają beczki do wina, i są poddawane tym samym zabiegom technologicznym, np. co do stopnia wypalania. Z czysto naukowego punktu widzenia dodawanie wiórków dębowych niczym nie różni się od użycia samej beczki, pod warunkiem zastosowania kontrolowanej mikrooksydacji, czyli limitowanego dostęp tlenu (jak przez klepki beczek). W praktyce jednak stosowanie wiórków wywołuje skojarzenia z tanimi winami, do których zaczęto je dodawać masowo na początku XXI wieku. Klienci, którym zależało li tylko na dębinowo-maślanych nutach aromatyczno-smakowych w takich winach, są zwykle zadowoleni, zwłaszcza że zabieg ten w sposób zasadniczy obniża ich cenę.

    Dziś stosuje się również wiórki aromatyczno-smakowe robione np. z klepek beczek, w których dojrzewały szlachetne wina lub wykwintne alkohole mocne. Są one również przydatne w domowym wyrobie win i nalewek.