moscatel de setúbal

    białe alkoholizowane winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) portugalskie klasy DOC z regionu Moscatel de Setúbalbiałe alkoholizowane wino portugalskie klasy DOC z regionu ... (...) produkowane z winogron odmiany moscatel (minimum 2/3 zawartości) z niewielkim dodatkiem lokalnych odmian uprawianych na obszarze regionu.

    Fot. ArchiwumMoc 17–18%. Leżakowane ok. 5–25 lat. Barwa od żółtozłocistej do intensywnej bursztynowej. Bogaty, aromatyczny i swoisty dla tej odmiany winogron zapach. Słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.., ekstraktywne, o miodowym smaku.
    Po alkoholizacji destylatem winnym, która następuje pod koniec burzliwej fermentacji wina, w zestawie maceruje się przez kilka miesięcy (do lutego roku następnego po zbiorach) świeże winogrona z rozciętymi skórkami. Przez pierwszy rok wino jest leżakowane w tankach, po czym jest ściągane do dębowych beczek o pojemności 600–650 l. Typ wina określany jako moscatel roxo, o purpurowej barwie, dojrzewający minimum 20 lat, jest uważany za najlepszy.