fondillón

    hiszpańskie, słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.., mocne, ale niewzmacniane winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) z regionu Walencja (apelacjakontrolowana nazwa pochodzenia.. DO Alicante). Jedno z najstarszych słodkich win świata, które zostało niemal zapomniane – powróciło w ostatnich dekadach, a prawo do własnej apelacji uzyskało dopiero w 2009 roku.

    Co ciekawe i nietypowe – kontrolowaną nazwą pochodzenia objęto także pojedyncze, stare beczki, które przetrwały w prowincjonalnych domostwach, dlatego można dziś trafić nawet na stuletnie flaszki. Jest dojrzewane rzadką wersją metody solera, a dokładniej quasi-solera, gdzie bardzo dużą bekę napełnia się bardzo słodkim winem z czerwonej odmiany monastrell (mourvèdre). Wino fermentowało wolno, ale stężenie alkoholu dochodziło w nim nawet do 16 procent, co powodowało, że nie trzeba było go wzmacniać (alkoholizować). Fermentowało wyłącznie na własnych drożdżach, i tak postępuje się z nim do dziś. Z uwagi na sposób dojrzewania, suchy i gorący klimat oraz dostęp powietrza fondillóny były mocno zmaderyzowane, ciemne i nabierały charakteru rancio(hiszp.) omszały, stary. Typ maderyzowanego hiszpańskiego ... (...), przypominając dzisiejsze porto tawny.

    Od wieków fondillóny były towarem bardzo poszukiwanym i na królewskich dworach płacono za nie bez namysłu złotymi dukatami. Jest prawdopodobne, że właśnie te wina trafiały także na polskie dwory pod nazwą „alikanty”. W Europie jeszcze w XIX wieku były czterokroć droższe od sherry i aż sześciokrotnie od porto!