Sforzato di valtellina (sfursat di veltellina)

    włoskie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) klasy DOCG wyrabiane z winogron odmiany nebbiolo zwanej tu chiavennasca (min. 90 proc.) z dopuszczalnym udziałem innych autoryzowanych odmian czerwonych winogron (pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb... i/lub merlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec... i/lub rossolo i/lub pignola valtelinese).

    Uprawiane na obszarze ok. 350 hektarów w alpejskiej dolinie rzeki Adda, przy granicy ze Szwajcarią, na terenie gmin Albosaggia, Ardenno, Piateda, Ponte Valtellina, Tirano i Villa di Tirano w prowincji Sondrio (Lombardia); strefa upraw obejmuje winnice położone na zboczach i tarasach dochodzących do wysokości 600-700 m n.p.m.; moc min. – 14°; min. całkowita kwasowość – 5 g/l; ekstrakt – min. 27 g/l; leżakowanie – min. 20 mies., w tym min. 12 mies. w beczkach drewnianych; wydajność maks. – 40 hl/ha; barwa – rubinowa, możliwy odcień granatu; aromat – intensywny, dojrzałych owoców; smak – pełny, intensywny, suszonych owoców z lekką nutą drew-na, wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... lub półwytrawneokreślenie wina, w którym nie cały cukier – na drodze f...; DOCG – od 2003 r. (DOC od 1968); podawanie – samo lub do długo dojrzewających serów na zakończenie posiłku.

    Produkcja: do wyrobu mogą być użyte wyłącznie winogrona z upraw o zagęszczeniu min. 4 tys. krzewów na hektar; które w momencie zbioru osiągnęły dojrzałość min. 11° potencjalnej mocy; wydajność zbioru – maks. 8 t/ha świeżych winogron. Po zbiorach winogrona są podsuszane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach do osiągnięcia zawartości cukrów min. 14° potencjalnej mocy; z jednej tony świeżych winogron po ich podsuszeniu uzyskuje się maks. 5 hl moszczu. Fermentacja przebiega w zbiornikach stalowych lub kadziach drewnianych; do dojrzewania używa się najczęściej tradycyjnych drewnianych beczek botti o pojemności zwykle powyżej 1 tys. litrów.