Zza królewskich murów

Opowieści z angielskiego dworu. Karol to powieść fabularna inspirowana prawdziwymi losami rodziny królewskiej z Wielkiej Brytanii. Autorka, Magdalena Niedźwiedzka, już na wstępie zaznacza, że nie jest to książka biograficzna, lecz…

próba opisania faktów znanych nam z prasy i telewizji w formie beletrystycznej. Pomysł trzeba przyznać genialny, bo któż nie chciałby zajrzeć w umysły Karola, Diany czy Camili oraz poznać skrzętnie skrywanych tajemnic pałacu Buckingham.

Pierwsza części trylogii (wkrótce ukaże się część Diana i Camilla) skupia się na wczesnych latach romansu księcia Karola i jego najbliższej przyjaciółki Camilli. Relacja ta jest wyjątkowo skomplikowana – na początku młodzi ludzie nie są pewni, co tak naprawdę do siebie czują, a gdy to w końcu rozumieją, wiedzą, że nie mogą się ze sobą związać. Karolowi nie pozostaje nic innego jak tylko skrycie miłować ukochaną i pod jej namową ożenić się z kandydatką akceptowaną przez matkę-królową. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż żadna z proponowanych dziewczyn  nie spełnia jego wymagań, do czasu gdy poznaje cichą, spokojną, wydawać by się mogło naiwną Dianę Spencer… .

Sięgając po książkę liczyłam, że jej narratorem będzie książę Karol, niestety przeliczyłam się. Powieść pisana jest bowiem w trzeciej osobie, a narratorem jest autorka, która jest wszechwiedząca.  Bardzo obszernie opisane są wewnętrzne przeżycia postaci oraz ich uczucia, myśli i emocje, lecz te Karolowe są jakby w najmniejszym stopniu. Szkoda, bo ich byłam najciekawsza.  Jednak książce nie można niczego zarzucić, świetnie nakreślone charaktery głównych bohaterów i opisy miejsc sprawiają, że czyta się ją z zapartym tchem, nieraz zapominając, że przecież znamy koniec tej historii. Prócz perypetii miłosnych ciekawie opisane jest też sytuacja społeczno-polityczna Wielkiej Brytanii i Europy oraz losy krewnych rodziny królewskiej. Akcja książki Karol zaczyna się w latach siedemdziesiątych XX wieku, a kończy tuż po zawarciu małżeństwa z Lady Di.

Plusem książki jest też eleganckie wydanie w pakietowym formacie, które bardzo dobrze się czyta. Duża czcionka i ładny papier sprawiają, że może to być dobry prezent dla osób starszych, którzy interesują się dziejami angielskiego dworu.

Opowieści z angielskiego dworu. Karol

Magdalena Niedźwiedzka

Cena: 36,00 złotych

Wydawnictwo Prószyński i Spółka