Podróż życia na dwóch kółkach

Marta Owczarek, Bartek Skowroński | Byle dalej. Pod stopami słońca. Motocyklami po bezdrożach Azji

Jak zwiedzić dalekie kraje, nie ruszając się z fotela? Sięgnąć po książkę Bartka Skowrońskiego i Marty Owczarek Byle dalej. Pod stopami słońca, będącej zapisem ich wspólnej motocyklowej wyprawy do Pamiru, pięknej górzystej krainy w Tadżykistanie.

Czyta się ją jednym tchem. To połączenie dziennika, pamiętnika i reportażu, które pozwala czytelnikom podróżować z autorami po dzikich stepach jak równy z równym. Głównym celem podróży był Korytarz Wachański w Afganistanie oddzielający Tadżykistan od Pakistanu. Drogę do Pamiru przez Rosję i byłe kraje ZSRR Bartosz i Marta przemierzali na niedużych motocyklach. Dzięki świetnej narracji niemal czułam ten piach we włosach, te wbijające się w plecy kamienie, ten strach związany z rozbiciem namiotu nad przepaścią czy soczystość nieznanego owocu podanego przez mieszkańca wioseczki na „końcu świata”.

Autorzy wyruszyli w nieznane, by znaleźć się „pod stopami słońca”, gdzie czas zatrzymał się kilkaset lat temu. Głównym punktem podróży był Pamir – pasmo gór w Tadżykistanie, które Marta opisuje jako „pogranicze świata zawieszone między niebem a ziemią wymykające się ludzkiej władzy, niedostępne, surowe, ale monumentalnie piękne”.

Otwierając książkę nic nie wiedziałam o krajach Środkowej Azji. Dla mnie wskazanie na mapie granic Kazachstanu, Kirgistanu, Afganistanu czy Turkmenistanu byłoby nie lada wyzwaniem. Nie wspomnę już o nikłej wiedzy na temat sytuacji gospodarczych czy układów sił. Dzięki „towarzyszeniu” Bartkowi i Marcie w ich pięciomiesięcznej wyprawie wiem nieporównywalnie więcej i bardzo jestem im za to wdzięczna. Autorzy popularnego bloga Byledalej.com kreślą skomplikowaną mapę regionu – zarówno geograficzną, jak i kulturową. Wskazują różnice między mieszkańcami poszczególnych krajów i tłumaczą, kto, z kim i dlaczego prowadzi spory.

Czytając podobne książki mamy okazję poznać świat takim, jaki jest naprawdę, bez upiększeń i wystylizowanych zdjęć. Poznajemy historie zwykłych ludzi, którzy, choć tysiące kilometrów od nas, zmagają się z podobnymi radościami i troskami. Poszerzamy też horyzonty, a może i budzimy w sobie podróżnika. Czyż można zostać obojętnym wobec ruin karawanseraju w Tasz Rabat niedaleko chińskiej granicy czy ziejącego ogniem krateru Darwaza?

 

Byle dalej. Pod stopami słońca. Motocyklami po bezdrożach Azji
Marta Owczarek, Bartek Skowroński
Cena: 34,90 zł
Świat Książki 2016