Kobiety sukcesu

Jest ich dziesięć. Dziesięć wybranych przez Andrzeja i Irenę Fedorowicz, pochodzących z różnych środowisk Polek, które łączy fakt, że z takich czy innych względów przeszły do historii.

I nie mówimy tu tylko o historii naszego kraju, ale jak najbardziej szeroko pojętego świata. Każda z nich na swój sposób była wyjątkowa, gdyż tylko mając niepospolite cechy można zajść tak daleko.

Losy znakomicie opisanych kobiet są w przypadku każdej z nich niezwykłe. I nie ma znaczenia, czy dotyczą królowej Francji, wybitnej kobiety-naukowca żyjącej w czasach, kiedy niewiele z przedstawicielek jej płci śmiało w ogóle pomarzyć o możliwości pracy umysłowej, albo aktorki światowych scen teatralnych. Łączy je to, że żadna nie dostała niczego za darmo; wszystkie musiały ostro walczyć zarówno o siebie, jak i swoje cele. Osiągnęły sukces, ale każda musiała na niego ciężko zapracować, mierząc się z różnymi przeciwnościami losu. Decyzja, by przybliżyć sylwetki tych konkretnych kobiet, pozwoliła autorom poruszać się po różnych epokach i obracać w bardzo odmiennych środowiskach, począwszy od komnat Wersalu, poprzez atmosferę XVIII-wiecznego Stambułu, XIX-wieczne sceny teatralne Anglii i Stanów Zjednoczonych czy najsłynniejsze kabarety dwudziestolecia międzywojennego, na współczesnych, najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata skończywszy. Życie każdej z opisywanych kobiet dostarczyło fascynującego materiału do publikacji, a dla autorów duże brawa za umiejętne wykorzystanie tego niewątpliwego bogactwa.

Nie bez znaczenia jest także forma, w jakiej wydano książkę – solidna, twarda oprawa, szyte strony, a przede wszystkim odpowiednia redakcja i korekta. Przy obecnym zalewie książek wszelakich i byle jak wydanych Wybranki fortuny wyróżniają się zdecydowanie na plus.

Jest to pozycja do przeczytania i odłożenia na półkę domowej biblioteczki w widocznym miejscu, by można było bez problemu sięgnąć po nią w dowolnej chwili. A będzie się chciało sięgać często, zapewniam. Polecam szczególnie wtedy, gdy się komuś wydaje, że jest przepracowany i na nic nie ma czasu, albo że coś komuś nie udaje się tak jakby chciał. Ot, przerzucić wzrokiem rozdział o Helenie Modrzejewskiej czy Marii Skłodowskiej-Curie. Ponowne spojrzenie na życie tych pań na pewno pomoże zmotywować się do dalszego działania.

Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat.
Andrzej Fedorowicz, Irena Fedorowicz

Prószyński Media Sp. z o.o.             
Warszawa, 2017
Cena: 38 zł