Strona główna Tagi Kultura

Tag: kultura

Nie igra się z miłością. Rewolta winiarzy

Powiedzieć, że wino wzbudza emocje, to nic nie powiedzieć. Że są to emocje skrajne i z najwyższych rejestrów ducha płynące? Wystarczy zajrzeć do Baudelaire’a (lub do Beli Hamvasa, jeśli mamy dość sił). Że wino to życie i krew? Proszę bardzo – Barthes lub Jung dla czytelników o mocnych nerwach (albo doktoraty z antropologii kulturowej, najlepiej na prywatnych uczelniach, jeśli cenimy niewymuszone poczucie humoru).

Konkurs Włoskie klimaty. Wygraj książkę Złota łyżka!

Il grande cucchiaio d’oro Giovanniego Ballariniego to dla Włochów rzecz kultowa. Ta klasyczna książka kucharska na tysiąc (!) przepisów i ponad siedemset stron słusznego formatu stanowi wzór dla całego gatunku.

Słowa zakazane. Czego nie wolno pisać o winie?

Dziesięć lat temu, kiedy Wojtek Gogoliński objął funkcję redaktora naczelnego magazynu „Czas Wina”, przekazał nam wszystkim, piszącym wówczas teksty, listę słów zakazanych. Zakazanych, czyli takich, których pod żadnym pozorem, nawet za cenę życia lub śmierci, w artykułach używać nie wolno.

Winogrodnicy, sybaryci i starożytni pompiarze. Sycylia i Kalabria

Jeśli spojrzeć na zdjęcia satelitarne, to fakt, że Sycylia i Kalabria, te dwa fragmenty południa włoskiego „kontynentu”, nie są połączone, zakrawa na geograficzny psikus. To jednak właśnie on sprawił, że ich losy potoczyły się tak odmiennie.

Dyrygować ma Toscanini

Naturalnie w La Scali. Taki testament zostawił swemu wydawcy Tito Ricordiemu maestro Puccini. Wskazówki dotyczyły premiery ostatniej opery mistrza – „Turandot”, tej, której dokończenie przerwała śmierć artysty. To właśnie Arturo Toscanini wraz z Franco Alfano zostali wyznaczeni przez twórcę do skończenia operowego dzieła, które według przepowiedni Toscaniniego miało uczynić Pucciniego nieśmiertelnym.

Daleko, gdzieś na końcu Médoc

Château Castera to wzorcowa bordoska posiadłość położona na lewym brzegu Żyrondy, w północnej części apelacji Médoc. W okresie średniowiecza na niewielkim wzniesieniu górującym nad okolicą stała warownia, która broniła okolicznych mieszkańców przed atakami Francuzów. Tak, Francuzów właśnie – bo przecież do 1453 roku Akwitania należała do Królestwa Anglii. Z dokumentów, które zachowały się z tamtych czasów, możemy się dowiedzieć, że w XVI wieku produkowano i sprzedawano tu sporo wina. Jest to fakt warty odnotowania, gdyż w tym czasie słynny dziś region Médoc w większości pokrywały bagna i grzęzawiska, które osuszone zostały dopiero na rozkaz króla Ludwika XIV.

Wszystkie kroniki wina, Marek Bieńczyk

Markowi zazdroszczę niemal wszystkiego: tysięcy win, które przeżył, ludzi, których wysłuchał, książek, które zrozumiał, a i tych, co napisał. Ale najbardziej jednego: najbardziej zazdroszczę Markowi...

Da Vinci wśród winorośli

Leonardo malował, Leonardo rysował, Leonardo wymyślał, Leonardo konstruował, Leonardo eksperymentował. No i przeprowadzał sekcje zwłok. A nawet odlewał pomnik konny z brązu, choć właściwie nigdy go do końca nie odlał. Okazuje się, że uprawiał też winorośl. W środku miasta. W Mediolanie.

Smak kwiatów pomarańczy…, T. Capponi-Borawska, A. Drotkiewicz

Tessa Capponi-Borawska, włoska arystokratka i absolwentka historii sztuki, w czasach, gdy w Polsce porywało się samoloty, by wyrwać się do lepszego świata, przenosi się do Warszawy. Tam, z pobudek czysto romantycznych, wraz z mężem i resztą polskich obywateli przeżywa uroki realnego socjalizmu. Już ten krok świadczy o jej nietuzinkowości, która w latach następnych zaowocowała twórczością literacką silnie naznaczoną miłością do Toskanii i do kulinarnej tradycji Włoch.

Krótka historia pijaństwa, Mark Forsyth

Choć tytuł mógłby zasugerować, że mamy do czynienia z powieścią Jerzego Pilcha bądź Wieniedikta Jerofiejewa, to Krótka historia pijaństwa jest opartym na solidnej naukowej podstawie esejem. Mark Forsyth nie podchodzi jednak do swojego tematu z flegmą akademika. Jego opowieść cechuje stylistyczna swada i humor, których nie powstydziliby się wspomniani mistrzowie pijackiej gawędy.

Newsletter

Strona zawiera informacje handlowe dotyczące napojów alkoholowych i przeznaczona jest dla osób pełnoletnich.

Czy akceptujesz te warunki i masz ukończone 18 lat ?