amarone (amarone della valpolicella)

    włoskie czerwone winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) DOCG z regionu Veneto (Włochy) produkowane z podsuszanych winogron odmian corvina, rondinella i molinara (tych samych co valpolicella  Czerwone wino włoskie DOC z regionu Veneto, produ...).

    Fot. ArchiwumWytrawna wersja recioto della valpolicella (stara nazwa – recioto della vapolicella amaronewłoskie czerwone wino DOCG z regionu Veneto (Włochy) produ...). Moc wina zaczyna się od 14%, zaś dojrzewać musi nie krócej niż 2 lata (choć często trwa to grubo ponad 10 lat). Charakteryzuje się eleganckim, intensywnym zapachem z nutkami porto, wiśni marasek, korzeni, migdałów i świeżych orzechów włoskich. Wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d..., ciężkie, ekstraktywne, czasami z gorzkawym posmakiem (stąd nazwa) i długie.
    Kiście przeznaczone do wyrobu amarone najpierw umieszcza się na 36–48 godzin w mocno wentylowanych składach o kontrolowanej wilgotności, a następnie suszy w przewiewnych i nasłonecznionych pomieszczeniach na matach lub specjalnych kratownicach (graticcio), gdzie pozostają przez kilka miesięcy. W tym czasie owoce tracą ok. 30–45% wagi, wzrasta za to zawartość cukrów, kwasów i związków aromatycznych.
    Podawanie: czerwone mięsa, dziczyzna, pikantne sery lub samo po posiłku
    Temperatura podawania: 20°C.