cabernet sauvignon

  francuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popularna czerwona odmiana winogron na świecie, używana do produkcji najznakomitszych win.

  Jest głównym szczepem w Bordeaux, zwłaszcza w okręgu Médoc, gdzie, zdaniem wielu udaje się zdecydowanie najlepiej. Choć akurat tam nigdy nie występuje w formie czystej (jest kupażowany z merlotem i cabernet francczerwona odmiana winogron, jedna z bardziej rozpowszechniony... (...)). Ponadto jest także z powodzeniem uprawiana od Kanady po Nową Zelandię.

  Dopiero ostatnio udowodniono, że jest krzyżówką sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... i cabernet franc (na co nietrudno było wpaść wnioskując z nazwy). Pod swoją obecną nazwą jest znana już od XVIII wieku. Charakteryzuje się zdolnością do łatwej aklimatyzacji w różnych warunkach. Jagody mają grubą skórkę, owoce dojrzewają stosunkowo późno i najczęściej dają wina bardzo intensywnie zabarwione, ekstraktywne, o bardzo dużej zawartości tanin, zdolne do długiego dojrzewania. Ze względu na sporą zawartość garbników, wina młode wyższej klasy cechuje duża ostrość, przez co niemal nie nadają się do konsumpcji, zaś w czasie starzenia wina te rozwijają wspaniały i elegancki bukiet. Bodaj najlepiej spośród wszystkich odmian nadaje się do leżakowania w beczkach.

  Inne nazwy: brak. Cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po... jest najlepiej sprzedającą się marką wśród wszystkich odmian na świecie.

  Aromaty: czarna porzeczka, wiśnia, zielona papryka, korzenie, zioła, nuty pudełka po cygarach, śliwki, drewno cedrowe.

  Obszary upraw: Francja (gł. lewobrzeżne Bordeaux), Włochy, Nowy Światpopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win... (zwłaszcza Kalifornia), Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód (Château Musar).