Opus One

    wspólne przedsięwzięcie Robera Mondaviego(1913–2008) amerykański winiarz z Kalifornii, jeden z g... („papieża” winiarstwa kalifornijskiego) i barona Philippe de Rothschilda (Château Lafite).

    Ich ideą było stworzenie w Kalifornii wielkiego wina wyrabianego na sposób bordoski (czyli klasyczna mieszanka cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po..., cabernet francczerwona odmiana winogron, jedna z bardziej rozpowszechniony... (...) i merlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec...). Po pierwszym spotkaniu na Hawajach baron zaprosił Mondaviego do Bordeaux, gdzie w ciągu godziny wymyślili cały projekt.

    Wspólnie kupili ziemię, wybudowali winiarnię i wymyślili nazwę. Po śmierci barona Philippe de Rothschilda (1988) udziały w firmie przejęła jego córka baronessa Philippine de Rothschild, zaś po przejściu na emeryturę Roberta Mondaviego (1991) projektem kierował jego syn Timothy. Imponujące zabudowania firmy, gdzie jest renomowana restauracja i sala koncertowa, warte są 27 mln dolarów. Rocznie wyrabia się tam tylko 30 tys. skrzynek wina. Pierwszy rocznik pojawił się w roku 1979, ale do Europy dotarł dopiero w roku 1985. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) odniosło spektakularny sukces.

    Dziś, po sprzedaniu całego interesu przez Roberta Mondaviego (a także późniejszej jego śmierci) koncernowi Constellation Brands, jest to join venture tego ostatniego i baronów de Rothschild.

    Fot. Archiwum