Opus One

    wspólne przedsięwzięcie Robera Mondaviego („papieża” winiarstwa kalifornijskiego) i barona Philippe de Rothschilda (Château Lafite).

    Ich ideą było stworzenie w Kalifornii wielkiego wina wyrabianego na sposób bordoski (czyli klasyczna mieszanka cabernet sauvignon, cabernet franc i merlot). Po pierwszym spotkaniu na Hawajach baron zaprosił Mondaviego do Bordeaux, gdzie w ciągu godziny wymyślili cały projekt.

    Wspólnie kupili ziemię, wybudowali winiarnię i wymyślili nazwę. Po śmierci barona Philippe de Rothschilda (1988) udziały w firmie przejęła jego córka baronessa Philippine de Rothschild, zaś po przejściu na emeryturę Roberta Mondaviego (1991) projektem kierował jego syn Timothy. Imponujące zabudowania firmy, gdzie jest renomowana restauracja i sala koncertowa, warte są 27 mln dolarów. Rocznie wyrabia się tam tylko 30 tys. skrzynek wina. Pierwszy rocznik pojawił się w roku 1979, ale do Europy dotarł dopiero w roku 1985. Wino odniosło spektakularny sukces.

    Dziś, po sprzedaniu całego interesu przez Roberta Mondaviego (a także późniejszej jego śmierci) koncernowi Constellation Brands, jest to join venture tego ostatniego i baronów de Rothschild.

    Fot. Archiwum