Targi Polagra jak zawsze w Poznaniu

Polagra potrwa w tym roku od 29 września do 2 października. W tym czasie odbędą się m.in Targi Polagra Food i Polagra Gastro.

Wśród wystawców jak i zwiedzających spotkać będzie można przedstawicieli branży hotelarskiej, spożywczej i gastronomicznej.

 

 

 

*Polagra Food – Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych: szeroki asortymentem różnorodnych produktów spożywczych: mięs i przetworów mięsnych, ryb, ziół, przypraw, produktów mleczarskich, wyrobów cukierniczych, win, wódek i likierów, zdrowej i dietetycznej żywności. W gronie wystawców znajdą się również firmy oferujące produkty i usługi z zakresu wyposażenia sklepów, a także franczyzodawcy zainteresowani pozyskiwaniem partnerów biznesowych na polskim rynku. Więcej

 

*Polagra Gastro – Międzynarodowe Targi Gastronomii: kompleksowa oferta dla branży HoReCa w zakresie wyposażenia i sprzętu dla restauracji, barów i kawiarni, akcesoriów gastronomicznych, produktów spożywczych, a także artykułów cukierniczych i piekarniczych. Więcej:

 

*Smaki Regionów* (27-30.09.2014)* – Targi Żywności Tradycyjnej i Certyfikowanej: święto miłośników tradycyjnej, polskiej żywności przyrządzanej według dawnych receptur, promujące naturalną, certyfikowaną żywność tradycyjną. Wystawców stanowić będą polskie województwa prezentujące szeroką ofertę producentów win, chlebów, ciasta, serów, wędlin i innych przetworów regionalnych. Więcej

Nowości na Targach Polagra w Poznaniu.
Polagra potrwa w tym roku od 29 września do 2 października. w tym samym czasie odbędą się m.in Targi Polagra Food i Polagra Gastro.
Na targach zarówno wśród wystawców jak i zwiedzających spotkać można przedstawicieli branży hotelarskiej, spożywczej i gastronomicznej.
Wśród licznych konferencji, pokazów i warsztatów warto wyróżnić Forum Piekarskie “Zdrowe pieczyw”, którego atrakcje: m.in. pokazy wypieku tradycyjnymi metodami, będą dostępne w Pawilonie 5A na stoisku 48.
Firma Hendi zaprezentuje na swoim stoisku warszataty przyrządzania potraw metodą sous-vide czyli gotowania w woreczkach próżniowych w kontrolowanej temperaturze. Warsztaty będą odbywały się co godzinę. pokazy gotowania na żywo będzie można podziwiać na stoisku Selgros Cash & Carry.
NIe zabraknie również konkursów dla profesjonalistów – zmagania kucharzy będzie można podziwiać w konkursie Primerba Cup 2014 oraz podczas kulinarnego pucharu Polski. W strefie kawowej (pawilon 7A) jak zwykle mnóstwo pokazów baristycznych.
Targom towarzyszyć będą otwarte dla wszystkich Smaki Regionów czyli targi produktów tradycyjnych i regionalnych. Będzie tu można degustować i kupować jakościowe i zdrowe produkty z całej Polski.

 

 

 

Wśród licznych konferencji, pokazów i warsztatów warto wyróżnić Forum Piekarskie „Zdrowe pieczywo”, którego atrakcje – m.in. pokazy wypieku tradycyjnymi metodami czy piekarnia dla najmłodszych – będą dostępne w Pawilonie 5A na stoisku 48. Firma Hendi zaprezentuje na swoim stoisku warszataty przyrządzania potraw metodą sous-vide, czyli gotowania w woreczkach próżniowych w kontrolowanej temperaturze. Warsztaty będą odbywały się co godzinę.

Pokazy gotowania na żywo będzie można podziwiać m.in. na stoisku Selgros Cash & Carry. Nie zabraknie również konkursów dla profesjonalistów – zmagania kucharzy będzie można podziwiać w konkursie Primerba Cup 2014 oraz podczas Kulinarnego Pucharu Polski. W strefie kawowej (pawilon 7A) odbędzie się jak zwykle mnóstwo pokazów baristycznych. Nie zabraknie również stoisk z winami i piwami.

Polagrze towarzyszyć będą otwarte dla wszystkich Targi Smaków Regionów, czyli targi produktów tradycyjnych i regionalnych. W pawilonie 6–27 do 30 września będzie można degustować i kupować jakościowe i zdrowe produkty z całej Polski.

Nqjnowsze informacje o Targach Polagra znajdziecie w Polagra News: opis wydarzeń, jakie będą towarzyszyły targom POLAGRA, opinie przedstawicieli branży spożywczej, prezentacja laureatów nagrody Złote Medale MTP, nowości wystawców: