90,5 dla polskiego wina

Nie białe, nie czerwone, ale różowy kupaż caberneta cortisa z cabernetem carolem pochodzący małopolskiej winnicy Sucha Góra wstrząsnął sędziami podczas konkursu winiarskiego, który towarzyszył VI Świętu Wina w pod opolskim Zakrzowie.

Nikt nie spodziewał się takiego rozstrzygnięcia. Wiwatom nie było końca. Sam zaskoczony twórca wina, młody winiarz Zygmunt Zagórski popłakał się ze szczęścia i z trudem odbierał nagrodę.

Cała impreza odbyła się w pięknie odnowionym dworze „Pałac Łucja”, leżącym tuż obok Gogolina, przy autostradzie opolskiej. Jego właściciel, Zygmunt Dransfeld, kiedyś pierwszy niemiecki sołtys Zakrzowa, jest również aktywnym winiarzem, a jeszcze większym śpiewakiem, czym ubarwia wszelkie spotkania polskich winiarzy.

Zdaniem członków jury – poziom winiarski był bardzo wysoki. I to zarówno wśród win białych jak ich czerwonych. Zwycięskie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) uzyskało aż 90,5 punktów! Większość pozostałych trofeów trafiła w ręce Piotra Jaskóły (Winna Zagroda) i Mariusza Chryka (Winnica Zawisza).

Tekst i zdjęcia Wojciech Gogoliński