Antyalkoholowa polityka we Francji?

Pod koniec roku na butelkach francuskich win ma się pojawić nowy napis…

Informację, by winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) pić ostrożnie, zastąpi komunikat, że alkohol jest niebezpieczny dla zdrowia. Grupa reprezentująca środowisko winiarskie, Vin & Societe, zaapelowała do premiera i Ministra Zdrowia, by stworzyć międzyrządową grupę doradczą, z którą będzie się dyskutowało finansowe posunięcia dotyczące winiarstwa.
– Kwestia wina nie dotyczy tylko zdrowia, ale również ekonomii, kultury i turystyki. A dzisiaj o całości decyduje Ministerstwo Zdrowia – mówi z irytacją Audrey Bourolleau, dyrektor Vin & Societe. Według organizacji większość inicjatyw podejmowanych przez francuski rząd w ostatnim czasie ma na celu załatanie dziury budżetowej kosztem wina i nakładanych na nie podatków.
Na mocy obowiązującego od 1991 roku Evin Law napoje alkoholowetermin degustacyjny.Oznacza wina niekoniecznie o zbyt dużej... (...) mocniejsze niż 1,2% nie mogą być reklamowane w telewizji, kinach i sponsorować imprezy sportowe. Aktualnie trwają również zakusy na rozciągnięcie zakazu na przestrzeń internetową, a tego już Vin & Societe nie zdzierży. Organizacja reprezentuje 500 tys. osób związanych z winiarskim sektorem.

Fot. Wolne zasoby Wikipedii
Acceuil des Caves de Côtes du Rhône, Véronique PAGNIER