Lubuskie stawia na winnice

W czerwcu powstanie spółka Winnica Lubuska. Będzie ona prowadzić winnicę w Zaborze – największą w województwie lubuskim.

Założona przez samorząd oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Sulechowie spółka zajmie się pozyskiwaniem funduszy unijnych na rozwój winnicy. Prawdopodobnie przystąpi do niej również m.in. Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie oraz Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Winnice Lubuskie”. Inicjatywą zainteresowanych jest również 18 winiarzy. Do końca maja ma też powstać Program Odradzania Tradycji Winiarskiej.

Pomysł powstał w 2010 roku, natomiast pierwsze nasadzenia zaplanowano na 2013 rok. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze winobranie odbędzie się za pięć lat. Projekt będzie kosztować łącznie ok. 10 mln zł, ale niemal połowę kosztów pokryją fundusze unijne. Właścicielem 35 ha ziemi jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Winnica posiada bardzo dobre warunki klimatyczne oraz stoki o południowo-zachodnim nachyleniu.

Winnica Lubuska to projekt mający na celu nie tylko polepszenie walorów turystycznych regionu, ale również odrodzenie tradycji wojewódzkich regionu, sięgających XII wieku. Ma powstać ścieżka edukacyjna, wytwórnia win, pomieszczenia do degustacji oraz piwniczki. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) i winiarstwo jest w Lubuskiem rozpoznawalne, wzbudza wśród ludzi pozytywne emocje – powiedziała PAP marszałek Elżbieta Polak. Jak podkreśla, projekt wyszedł od mieszkańców, a nie od władz samorządu.