Między czekoladą a snem

Autor artykułu pracuje jako kardiolog w Klinice Chorób Wieńcowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie.

Książka Jean Carper to rzadkość na polskim rynku wydawniczym. 79-letnia autorka miała osobiste powody, by napisać taką pozycję, gdyż w czasie przypadkowych badań stwierdzono u niej gen ApoE4. Nosicielstwo tego genu u człowieka wiąże się ze szczególną podatnością na chorobę Alzheimera.

Choroba ta jest w dalszym ciągu pełna zagadek. Jej podstawowym objawem jest otępienie („utrata umysłu”). Obecnie choruje na nią 35 milionów ludzi, a istnieje groźba, że do 2050 roku fala zachorowań obejmie 115 milionów osób, jako że żyjemy coraz dłużej. Niestety, przyczyna choroby nie jest jednoznacznie ustalona. W jej rozwoju odgrywają rolę czynniki środowiskowe oraz podatność genetyczna.

Fot. ArchiwumOgromną zaletą książki jest przystępny, a także bardzo profesjonalny język autorki. Przybliża ona czytelnikowi sposoby zapobiegania chorobie Alzheimera, które bardzo często są również metodami zapobiegania innym chorobom, np. układu krążenia. Zwraca uwagę na otyłość, wysoki poziom cholesterolu, palenie papierosów, nadciśnienie i brak ruchu. Wielokrotnie apeluje również o zwiększenie aktywności umysłowej i stworzenie sobie tzw. rezerwy poznawczej, która może pomóc pokonać objawy choroby. Poziom wykształcenia i stopień aktywności umysłowej wiążą się z późniejszym wystąpieniem objawów klinicznych i często łagodniejszym przebiegiem choroby. Poza tym mózg uwielbia kontakty towarzyskie i społeczne – bycie ekstrawertykiem jest kolejnym, ważnym czynnikiem zapobiegawczym.

Autorka wymienia też wiele innych działań profilaktycznych, które są może mniej udokumentowane naukowo, ale ciekawe i dla wielu atrakcyjne. To m.in. spożywanie czekolady, kawy, tłustych ryb, oliwy z oliwek, orzechów, surfowanie po internecie, wysypianie się. Oczywiście książka ma także słabsze punkty, tzn. porady gorzej lub w ogóle nieudokumentowane naukowo. Zaliczyłbym do nich dodatkowe spożywanie kwasu foliowego i preparatów multiwitaminowych. Na razie szkoda na to marnować pieniądze.

Znaczące jest to, że pierwszą poradą w książce jest: „Zachowaj rozsądek w kwestii alkoholu”. Wiele badań wskazuje, że spożywanie alkoholu w umiarkowanych ilościach zmniejsza ryzyko, a nadmierne picie przyspiesza występowanie choroby Alzheimera. Szczególną rolę odgrywa czerwone winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Ale to już temat na oddzielny artykuł w „Czasie Wina”.

JEAN CARPER
100 SPOSOBÓW ZAPOBIEGANIA CHOROBIE ALZHEIMERA
WYDAWNICTWO VESPER
POZNAŃ 2011
CENA: 35,90 ZŁ