Od pięciu najlepszych szefów kuchni z Polski Południowej – według Żółtego Przewodnika Gault&Millau
Podczas Gault&Millau Tour w Krakowie przyznano nagrody dla najlepszych szefów kuchni z Małopolski, Podkarpacia, Bieszczad i Górnego Śląska. Oto przepisy na popisowe dania Szefa Roku, Kobiety Szefa, Szefa Jutra, Szefa Kuchni Tradycyjnej i Młodego Talentu.
Polecamy każdą z restauracji, w których szefują, bo ich talent kulinarny jest niezwykły!
Szef Roku – Dominik Duraj z restauracji Villa Gardena w Chorzowie , poleca:
Pierś kaczora z terriną z foie gras, musem chrzanowym i śliwką
Przygotowujemy sos klasyczny demi-glace (ciemny wywar) na korpusach kaczych, idealnie gdyby naprawdę długo się gotował. Pierś kaczora gotujemy w niskiej temperaturze, potem kroimy na kwadraty i podsmażamy klasycznie na skórce. Z kaczego foie gras przygotowujemy terrinę – foie gras wkładamy do kamionkowej formy i pieczemy w kąpieli wodnej ok. 35 min. Wyjmujemy terrinę, odlewamy część tłuszczu, który się wytopi, przyda się do innych dań. Po ostudzeniu odstawiamy terrinę do schłodzenia, potem wykrawamy okrągły kształt. Mus chrzanowy przygotowujemy z chrzanu ze słoiczka (lepiej odcisnąć, żeby nie był za rzadki) dodajemy śmietankę (np. 30%), sól, cukier do smaku. Przepołowione śliwki, duże, żółte marynujemy w wędzonym gryczanym miodzie. Z ciemnych śliwek przygotowujemy żel – smażąc je z dodatkiem cukru.
Na talerzu rozprowadzamy trochę sosu demi-glace, układamy kawałek kaczki, krążek terriny z foie gras, połówkę żółtej śliwki, garnirujemy musem chrzanowym, żelem ze śliwki i szczawikiem zajęczym.
Kobieta Szef – Patrycja Stefanów-Kot z restauracji Koncertowa w Krynicy-Zdrój poleca:
Marynowany łosoś z sałatką z mango, fankułu, imbiru i glonów wakame, z emulsją z kolendry
Z Gorczycy, sosu sojowego, miodu i octu balsamicznego przygotowujemy marynatę, w której zostawiamy świeżego łososia na trzy dni. Do ryby przygotowujemy sałatkę z mango, fankułu, imbiru i glonów wakame, którą skrapiamy sosem przygotowanym na bazie mirin (słodka, płynna przyprawa na bazie wina ryżowego), imbiru i sosu sojowego. Emulsję kolendrową przygotowujemy łącząc kolendrę, jogurt i sól.
Na talerzu układamy dwa kawałki marynowanego łososia, przybieramy sałatką, skrapiamy sosem i robimy kleksy z emulsji kolendrowej. Do dania dodajemy jeszcze krwawnik, szczawik i kwiatki kolendry.
Szef Jutra – Daniel Myśliwiec z restauracji Karakter i Zazie Bistro w Krakowie poleca:
Wędzony karp ze słoniną z mangalicy, wędzoną aronią, siemieniem lnianym, pistacjami i piklowaną cebulą
Karpia oczyszczamy i usuwamy głowę, następnie wrzucamy go do solanki 10% na 4 godziny. Wędzimy ok. 3 godzin w 60 stopniach na drewnie brzozowym lub owocowym, np. śliwa, wiśnia. Karp powinien być delikatny, nie przewędzony. Po wystudzeniu ścinamy delikatnie skórę bez błony i suszymy w dehydratorze, mięso z karpia delikatnie oddzielamy od ości.
Ze słoniny z mangalicy gotujemy krem, potem będziemy go podawać z syfonu. W szerokim rondlu smażymy cebulę, czosnek, dodajemy spalone na patelni żeliwnej ziemniaki, i wędzoną słoninę z mangalicy. Całość zalewamy do przykrycia białym wytrawnym winem i gotujemy na wolnym ogniu pół godziny, po tym czasie wlewamy bulion i gotujemy następne 2 godziny. Całość blendujemy do konsystencji gęstego kremu, doprawiamy do smaku solą i grubo mielonym pieprzem, przecedzamy przez drobne sito.
Do obranej aronii dodajemy cukier, ocet z czerwonego wina, zagotowujemy. Po odsączeniu wędzimy zimnym dymem przez 6 godzin. Siemię prażymy na patelni i mieszamy z tłuczonymi pistacjami i wędzoną aronią.
Aby przygotować piklowaną czerwoną cebulę zagotowujemy 200ml octu jabłkowego, 200ml wody, 150 cukru brązowego, tymianek cytrynowy i kilka ziaren pieprzu. Po wystudzeniu wrzucamy obrane cebule i pakujemy próżniowo, odstawiamy na 48h do chłodni.
Kawałek karpia układamy na gęstym kremie, przybieramy wędzoną aronią, siemieniem, pistacjami i piórkiem piklowanej cebuli.
Szef Kuchni Tradycyjnej – Miłosz Kowalski z restauracji l’Atmosphere w hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport w Balicach, poleca:
Pstrąg ojcowski z lodami z cydru, z kwiatami kopru i świeżym ogórkiem
Świeżego pstrąga filetujemy, oczyszczamy ze skóry i marynujemy w kwiatach kopru i soli morskiej przez kila godzin. Część kwiatów kopru pikujemy w occie z białego wina, ziaren kolendry i brązowego cukru. Świeże ogórki infuzujemy marynatą z kopru. Przekrojone na pół jeżyny marynujemy w figowej rakii. Oliwę blendujemy z blanszowanym ogórkiem, rukwią wodną i koperkiem. Lody z cydru przygotowujemy klasycznie – z dodatkiem mleka, chrzanu i kilku listków szczawiu.
Na talerzu układamy kawałek marynowanego pstrąga, a na nim łyżeczkę lodów, przybieramy plasterkami ogórków, jeżynami, kwiatami kopru, liśćmi nasturcji i ogórecznikiem. Skrapiamy oliwą.
Młody Talent – Michał Cienki z restauracji Amarylis w Queen Boutique Hotel w Krakowie, poleca:
Kula z mlecznej czekolady z custardem z tytoniu, galaretką z wina jarzębinowego i puree z suski sechlońskiej
Mały balonik zamacza się w rozpuszczonej mlecznej czekoladzie, a następnie obtacza w zmielonych orzechach laskowych – tak powstaje kula, główny element deseru.
Nadzienie – custard (sos angielski) infuzowany tytoniem – przygotowujemy z żółtek, śmietany (infuzowanej tytoniem) i brązowego cukru: podgrzewamy śmietanę w rondlu, aż będzie gorąca, ale nie dopuszczamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia. W misce ucieramy żółtka i cukier. Powoli dodajemy do gorącej śmietany, ciągle mieszając. Stawiamy z powrotem na małym ogniu i gotujemy przez 6–8 min, ciągle mieszając, aż będzie gęsty. Studzimy, następnie przekładamy do syfonu.
Przygotowujemy galaretkę z benedyktyńskiego wina jarzębinowego – gotujemy, aż zrobi się syrop dodajemy odrobinę soku z cytryny i żelatynę. Studzimy i chłodzimy w lodówce.
Obok kuli na talerzu układamy: pieczoną białą czekoladę z czerwonym pieprzem (czekoladę rozsypujemy na blaszce i pieczemy na złoty kolor), konfiturę z jarzębiny (dokładnie obraną jarzębinę gotujemy w syropie cukrowym, a następnie robimy z niej konfiturę), purée z suski sechlońskiej (śliwki gotujemy w czerwonym winie z dodatkiem cukru, miksujemy, a następnie gdy są zimne, dodajemy trochę śliwowicy), purée z kandyzowanej skórki z pomarańczy (kandyzujemy skórkę z pomarańczy, następnie dodajemy do niej sok z pomarańczy i miksujemy). Przybieramy galaretką i świeżymi listkami mięty.
Autorem portretów i zdjęć dań z Gault&Millau Tour 2017 w Krakowie jest Marek Zakrzewski.
Żółty przewodnik Gault&Millau powstał ponad 50 lat temu we Francji. Dyktuje trendy kulinarne w kilkunastu krajach świata i jest ogólnoświatowym źródłem informacji o tym, gdzie warto jeść. Najlepsze restauracje wyróżniane są kucharskimi czapkami Q. Ich liczba wskazuje na rangę restauracji i poziom serwowanych dań.
Gault&Millau Polska wydaje przewodnik od 2015 roku – przybliża najlepsze restauracje w kraju, ciekawe miejsca noclegowe oraz poleca najlepsze lokalne produkty. Każdego roku zespół kilkunastu całkowicie anonimowych inspektorów skrupulatnie ocenia około tysiąca miejsc w Polsce. Do przewodnika trafia mniej niż połowa i są to prawdziwe „perły gastronomiczne”. Gault&Millau Polska promuje także szefów kuchni, pracujących nad pielęgnowaniem tradycyjnych polskich smaków oraz propaguje świetnej jakości produkty i ich producentów. Więcej informacji: www.facebook.com/gaultmillaupolska/ oraz na stronie www.gaultmillau.com