Po drugiej stronie Atlantyku

Katherine jest młodą Amerykanką, która po skończeniu college’u zdecydowała się, ku przerażeniu rodziny i znajomych, na odbycie stażu w biurze politycznym amerykańskiego konsulatu w Neapolu.

Jej zetknięcie z tym niesamowitym, żywiołowym miastem oraz jego mieszkańcami zaowocowało książką Takie życie tylko w Neapolu stanowiącą literacki debiut autorki.

W wypadku tego typu pozycji czytelników najbardziej chyba cieszy fakt, że zamożni Amerykanie, chcący koniecznie podzielić się ze światem swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi życia w nowej ojczyźnie, w pewnym momencie zaczęli osiedlać się poza granicami Toskanii i Prowansji, co poskutkowało lekko napisanymi opowieściami także o innych, bynajmniej nie mniej pięknych, regionach Europy. A co by nie mówić, najmocniejszą stroną takich książek są rzetelne, przedstawiane z pierwszej ręki informacje pozwalające czytelnikowi poznać opisywane przez autorów miejsca, a przede wszystkim kulturę, z którą przyszło bohaterom obcować. Na przykładzie tej książki okazuje się również, że dla Amerykanów, w tym konkretnym wypadku z wyższych waszyngtońskich sfer, zetknięcie się ze zwyczajami neapolitańskiej elity bywa nie lada szokujące.

Katherine Wilson napisała swą książkę z perspektywy dwudziestu spędzonych we Włoszech lat, z detalami odmalowała w niej swój związek z neapolitańczykiem rozwijający się w prawdziwie południowym klimacie kulturowym, w którym czasami z wielkim trudem udawało się jej odnaleźć. Stopniowo wtapiała się w otoczenie, zachowując dla siebie jako cudzoziemki pewną taryfę ulgową. Za sprawą silnych więzi rodzinnych, przywiązania do tradycji i fascynacji południowowłoską kuchnią udało się jej przezwyciężyć szereg problemów, z którymi borykała się przez całe lata w Stanach i stworzyć nową siebie.

Krok po kroku powoli zaznajamiała się z niuansami neapolitańskich zwyczajów, nie bez zdumienia odkrywając na przykład, dlaczego szanująca się, nawet najbardziej pobożna neapolitanka z wyższych sfer nie uda się do katedry w dniu świętego Januarego – patrona miasta; co w programach telewizyjnych robią veline i presenze; z jakim przysmakiem wiąże się Pasquetta oraz całą gamę innych aspektów kulturowych, których istnienia nawet nie podejrzewała.

Lekka, przyjemna w odbiorze, w przypadku niektórych rozdziałów wręcz przesycona zapachem smakowitych południowowłoskich dań książka, przeznaczona głównie dla sympatyków Półwyspu Apenińskiego, chcących dowiedzieć się więcej o jego południowych obszarach oraz ich barwnych mieszkańcach.

Takie życie tylko w Neapolu

Katherine Wilson  

Wydawnictwo Czarna Owca

Warszawa 2016

Cena: 32,99 zł