Haut-Brion (Château Haut-Brion)

  czerwone winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) francuskie AOC pessac-léognan z regionu Bordeaux, produkowane w podokręgu Pessac-Léognan, okręg Graves, w gmina Pessac. Klasa – Premier Grand Cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n... Classé i Cru Classé de Graves.

  Produkowane przez rodzinną firmę Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. de Clarence Dillon SA. Należy do najlepszych win na świecie. Przez wielu oceniane też jako pierwsze kultowe wino w historii światowego winiarstwa. Roczna produkcja – około 144 tys. butelek. Od roku 1987 wino jest klasyfikowane jako AOC pessac-léognan (poprzednio AOC graves). Winiarnia od 2007 roku wytwarza także drugie wino – Le Clarence de Haut Brion (wcześniej znane pod nazwą Château Bahans Haut-Brion) oraz w niewielkich ilościach dwa wina białe: Château Haut-Brion Blanc (9,6 tys. butelek rocznie; Cru Classé de Graves; prod. od 1960 r.) i Les Plantiers du Haut-Brion. Od 2003 roku – wzorem innych znanych firm – produkuje także dużo tańsze białe i czerwone wina z apelacją regionalną AOC bordeaux – Clarendelle.

  Powierzchnia uprawy czerwonych odmian (dla premier grand cru) – 48,5 ha (45,5% merlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec..., 44% cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po..., reszta to cabernet francczerwona odmiana winogron, jedna z bardziej rozpowszechniony... (...) i pertit verdot), białych – 3 ha (niemal po połowie – sémillonfrancuska odmiana białych winogron.Uprawiana głównie w Bo... (...) i sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ...).

  HISTORIA. Pierwsze wzmianki pisane o winnicy na tych terenach pochodzą z 1423 roku, choć winoroślVitis vinifera.. uprawiano tu – jak się przypuszcza – od czasów rzymskich. W 1525 roku winnica stała się własnością Jeana de Pontac, który otrzymał ją jako wiano swojej żony Jeanne de Bellon, córki mera Libourne.
  Pontac rozpoczął wówczas budowę pierwszej winiarni w swojej posiadłości. Wino błyskawicznie sdobyło sławę i trafiło dość szybo na stoły możnych. W roku 1663 popijał je w londyńskim barze Royal-Oak Tavene Samuel Pepys (1633–1703), który wspominał na kartach swojego Dziennika, że „raczył się jakimś gatunkiem francuskiego wina zwanego Ho Bryen”. Była do rzadkość, ponieważ wino to w tamtym czasie często trafiało na stoły pod zbiorczą nazwą Pontac, bowiem rodzina miała kilka posiadłości w Bordeaux, a wina z nich pochodzące często mieszano.
  Niemniej już wtedy Château Haut-Brion było winem kultowym, najsłynniejszym winem z Bordeaux, a o Lafite, Mouton czy Margaux jeszcze nikt nie słyszał (dopiero w połowie XVII w. Holendrzy osuszyli Médoc). Pod koniec XVIII wieku winem zachwycał się późniejszy prezydent Thomas Jefferson(1743–1826) trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych (w lata... (...), ówczesny ambasador we Francji, wizytujący bordoskie winnice.
  W 1801 roku – po zgilotynowaniu poprzednich właścicieli w czasie rewolucji francuskiej – winnice nabył Charles Maurice de Talleyrand-Périgord, minister spraw zagranicznych w czasach Napoleona I. Po czterech latach Talleyrand odsprzedał posiadłość, która w następnych dekadach wielokrotnie zmieniała właścicieli, była w tym czasie dzielona i ponownie scalana.

  Od roku 1935 do dziś winnica znajduje się w rękach rodziny Dillonów, amerykańskich bankierów. W roku 1855 wino jako jedyne spoza Médoc zostało sklasyfikowane jako Premier Grand Cru Classé.
  Château Haut-Brion 1970 brało udział w słynnej Degustacji Paryskiej w 1976 roku, gdzie zajęło dopiero 4. miejsce w kategorii win czerwonych, co było odebrane jako katastrofalna porażka. Dziś winnica należy do wnuczki Dillona, księżnej Joan de Mouchy, głównym reżyserem (jak tutaj się to nazywa) jest Jean-Philippe Delmas (tę samą funkcję pełnił jego ojciec i dziad), a głównym menedżerem – syn Joan, Robert de Luxemburg. Od 1983 roku do Dillonów należy też sąsiednie Château La Mission-Haut-Brion (z drugim winem – Château La Tour-Haut-Brion oraz białym – Château Laville-Haut-Brion).