Spanish plonk

Może dlatego, że nastał czas matur, w codziennej prasie (oczywiście internetowej, bo kto we współczesnym świecie czyta na papierze)…

…polscy nauczyciele angielskiego pastwili się nad pismem, które w języku angielskim popełniło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W piśmie tym Ministerstwo jednoznacznie sprzeciwia się słowom, jakie odważył się powiedzieć francuski kandydat na prezydenta Emmanuel Macron.

Słowa te piszę na kilka dni przed decydującą rundą wyborów prezydenckich we Francji, więc jeszcze nie wiem, czy ów kandydat zamieszka ostatecznie w Pałacu Elizejskim. Nie jest ważne w tym momencie, jakie słowa kandydata na prezydenta wywołały tak zdecydowaną reakcję polskiego MSZ, ważne jest to, że polscy nauczyciele angielskiego wykryli w nim masę błędów językowych – wszelakiego rodzaju: stylistycznych, składniowych, ortograficznych. Należy się tylko pocieszyć, że Francuzi też nie znają angielskiego i tego wszystkiego nie zauważyli. Wydawać by się mogło, że gdzie jak gdzie, ale w Ministerstwie Spraw Zagranicznych powinny pracować osoby dobrze mówiące po angielsku, a być może nawet po francusku – widać jednak taki już nastał świat, że wystarczy „chęć szczera”, a matura jest rzeczą drugorzędną.

Całe to zdarzenie przypomniało mi nasze redakcyjne kłopoty z tłumaczeniem angielskiego sformułowania Spanish plonk, które pojawiło się w książce Jancis Robinson, a które to hasło jest powszechnie znane i używane na Wyspach. Ten zbitek wyrazów bezpośrednio trzeba przetłumaczyć jako „hiszpański sikacz”. Powstał on w angielskiej kulturze w latach, kiedy Anglia zalewana była morzem taniego hiszpańskiego wina. Winiarscy krytycy spierali się, czy ów trunek bardziej nadaje się jako paliwo samochodowe czy płyn do odrdzewiania starych metalowych płotów. Oczywiście ci, co nie zaliczali się do grupy winiarskich krytyków, wypijali go śmiało, a  cała sytuacja trwała na tyle długo, że zasłużyła na swoją słownikową nazwę.

Kiedy pierwszy raz trafiłem do Hiszpanii, a było to z górą ćwierć wieku temu, miałem okazję na miejscu popróbować hiszpańskiego sikacza. W tanich knajpkach, gdzie serwowano codziennie tzw. menu del día, czyli danie dnia, a jako napój proponowano zamiennie wodę lub winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Ciekawe, czy zgadną Państwo, co zawsze wybierałem. Oczywiście Spanish plonk, którym raczyłem się wytrwale i którego smak pozostał mi na języku do dzisiaj. Działo się to głównie w Katalonii, w pobliżu francuskiej granicy, gdzie spędzałem swoje pierwsze hiszpańskie wakacje. Czasami odwiedzałem lokalnych producentów, głównie kooperatywy, gdzie ów plonk można było kupić na litry, pod warunkiem że dysponowało się jakimś zgrabnym pojemnikiem, najlepiej plastikowym po dwulitrowej coli.

Życie tak się ułożyło, że dzisiaj znowu mam okazję w tych stronach częściej przebywać. W restauracjach dalej można zamówić menu del día. W niektórych nawet proponują w cenie wino i o ile samo jedzenie nie zmieniło się wiele, to wino tak. Wszędzie jest zdumiewająco dobre, nawet to najtańsze. W tych samych kooperatywach można wciąż nabywać wino na litry, ale co za zmiana! Jeżeli nie „przykitrasiłeś” z sobą butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... po pustej coli, możesz na miejscu kupić stosowny plastikowy kanister i napełnić go winem. Wino to jest porządne, dobrze zrobione i chyba nie nadawałoby się już do odrdzewiania śrub.

Historia zatoczyła koło. Z Hiszpanii bezpowrotnie znika plonk. Chyba to i dobrze, bo przecież zawsze lepiej pić porządne wino niż coś, co przypomina płyn hamulcowy. Lepiej też dla pracowników polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, bo nie będą mieli kłopotów z tłumaczeniem angielskiego sformułowania Spanish plonk, gdyby jacyś zachodni pismacy tak nazwali wino podawane w czasie oficjalnej kolacji wydawanej przez polskiego prezydenta.

A jak przetłumaczyliśmy na polski Spanish plonk by nie drażniło ucha czytelnika? Hiszpański cienkusz. I tego się trzymajmy.