W królestwie kawy

Przygotować pyszną małą czarną, którą zaczyna się pić wraz z pierwszym spojrzeniem, to naprawdę sztuka.

Mając jednak dobry ekspres do kawy, trochę wiedzy i zdolności manualnych, można wyczarować prawdziwe kawowe dzieła – ulotne z powodu efemeryczności cremy (pianki, wł. schiuma), ale i przez to tym piękniejsze. Nie bez powodu bariści (osoby, które zajmują się parzeniem i podawaniem kawy w profesjonalny sposób) przechodzą wiele kursów, by osiągnąć mistrzostwo.

Książka Kawa. Sekrety baristy odsłania sporą część tajników sztuki baristycznej. Można się z niej dowiedzieć, jak zostać artystą tego aromatycznego naparu. Autorzy rozpoczynają od krótkiej historii kawy, zwracają uwagę, jak ważny jest odpowiedni i dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika ekspres. Korzystając z doświadczenia Mitcha Faulknera (australijski mistrz baristów z 2010 roku oraz zdobywca 4. miejsca w mistrzostwach świata baristów), omawiają poszczególne sposoby zdobienia kawy, dzieląc je na kilka rodzajów: metoda nalewania, rysowania pianką lub czekoladą. Tak naprawdę wzory, jakie możemy zobaczyć na podanej nam kawie, zależą w ogromnej mierze od wyobraźni baristy. Książka zawiera również przepisy na rozmaite kawowe desery, ciasta, ciasteczka i drinki z dodatkiem kawy, i oczywiście opisuje różne jej rodzaje.

Całość jest ilustrowana znakomitymi zdjęciami, które aż krzyczą, by przepisy wypróbować we własnej kuchni i z własnym ekspresem do kawy w roli głównej. Ci, którzy tego urządzenia jeszcze w domu nie mają, powinni się przygotować na jego kupno, jeśli do ich rąk trafi ta właśnie książka. Królestwo kawy jest tuż-tuż!

 

Kawa. Sekrety baristy
Praca zbiorowa
Wydawnictwo RM
Warszawa 2012
Cena: 39,90 zł