Stempel „Adamczewscy”

Gdy najbardziej kulinarne małżeństwo w Polsce wydaje kolejną książkę z przepisami, nasze zachowanie winno być takie samo jak w przyszłości przy kolejnej ich publikacji – pozycję kupić w ciemno i gotować, gotować, gotować…

Państwo Adamczewscy mają na swoim koncie łącznie ponad 40 książek poświęconych tematyce kulinarnej. Pyszny obiad w pół godziny. 200 przepisów na szczęście to kolejna ich publikacja, w której znajdziemy szybkie, proste, łatwe i pomysłowe dania, niekiedy tworzone niemal z niczego. Bo tak naprawdę smakowity i co najmniej dwudaniowy obiad można przygotować w 30 minut. Trzeba tylko zawczasu zadbać o przemyślane zaopatrywanie swojej spiżarni i wyposażenie kuchni w odpowiednie urządzenia. O sukcesie stanowi również oczywiście organizacja pracy i jakość produktów.

Książeczka Pyszny obiad w pół godziny zilustrowana jest maleńkimi rycinami, a przepisy suną wręcz jeden za drugim ułożone w kilku działach. Kiczowata okładka (powstała na zamówienie autorów) zwiastuje już na wstępie zawartość książki – radosne bezstresowe gotowanie z głową i sercem dla całej rodziny. Bo przecież wielu z nas dom kojarzy się właśnie z domowym pysznym, pachnącym jedzeniem i stołem zastawionym przysmakami. Smaki dzieciństwa często wędrują za nami przez całe dorosłe życie. Jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z gotowaniem dla najbliższych, książki państwa Adamczewskich mogą być dla niego prawdziwymi elementarzami. Tym bardziej, że autorzy polecają swoje przepisy z czystym sumieniem, bo każdy ma ich stempel: ugotowano, spróbowano – można polecić innym!

I tylko ta kostka bulionowa mnie mierzi… Bo jeśli to jest to, o czym myślę, to doprawdy, panie Piotrze, mogłoby się obejść bez niej.

Pyszny obiad w pół godziny. 200 przepisów na szczęście

Barbara i Piotr Adamczewscy
Wydawnictwo Studio Emka
Warszawa 2013
Cena: 19,90 zł