Zjeść ciastko

…i mieć ciastko – jak to zrobić? Dla tych, którzy słodycze uwielbiają i żadnego dnia bez nich nie potrafią sobie wyobrazić, taki problem może okazać się iście egzystencjalnym.

By nie mieć takiego kłopotu, a byty słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. szybko i łatwo mnożyć – warto skorzystać z podpowiedzi, którą oferuje mała, zgrabna i ślicznie wydana książeczka z serii Słodycze w roli głównej.

Znajdziemy w niej ważne informacje o podstawowych rodzajach ciasta, narzędziach cukierniczych, nadzieniach i dekoracjach; no i oczywiście przepisy – takie, by już śniadanie (najlepiej podane do łóżka) zacząć od lekkich słodkości-pyszności, by cały dzień upływał pod znakiem przyjemności. Taka sobie miękka brioszka plus cappuccino to idealny początek dnia! Albo domowe herbatniki – dobre nie tylko do chrupania dla dziecka, bo wiadomo, co mają w swym wnętrzu (wszelkim tłuszczom utwardzonym w naszej diecie mówimy stanowcze „nie!”).

Słodkie chwile to obowiązkowa pozycja dla łasuchów. Dobra będzie również dla tych, którzy o pewnych klasycznych wypiekach słyszeli, ale ich receptur nigdy nie poznali (np. naleśniki Suzette, crème brûlée, zaletti). Znajdziemy tu również przepisy na nieco zawadiackie herbatniki pieprzowe, pięknego koloru naleśniki kasztanowe z ricottą i miodem, bezmączne herbatniki cynamonowe i osobliwe pancake’i – ni to racuchy, ni to omlety, ni to naleśniki – tu w wydaniu z przyprawami korzennymi.

Tekst uzupełniony jest o ciekawostki historyczne i praktyczne dotyczące słodkich wypieków. Czy wiesz, że herbatniki zachowają idealną kruchość, gdy tuż po wystygnięciu przełożysz je do metalowego pudełka lub szklanego pojemnika z hermetycznym zamknięciem i jako towarzysza zostawisz im kostkę cukru, która będzie chłonąć nadmiar wilgoci? Już wiesz.

Słodkie chwile. Drożdżówki, ciasteczka i naleśniki
Wydawnictwo JEDNOŚĆ
Kielce 2013
Cena: 24,90 zł