Strona główna Tagi Kulinaria

Tag: kulinaria

Najlepsza szefowa świata. Ana Roš

Miała zostać dyplomatą. Z tytułem dobrej uczelni, znajomością pięciu języków, sukcesami… Ale Ana Roš wybrała miłość i kuchnię.

Wszystkie drogi prowadzą do Masali

Dwie wielkie beczki przykuwają uwagę od wejścia. To słynne piece tandoor. Oryginalne są gliniane i zakopane w ziemi – te wrocławskie stoją na środku otwartej kuchni restauracji. Na oczach gości hinduscy kucharze wkładają do ich rozgrzanych do 400⁰C czeluści marynowane kawałki mięs, a aromat egzotycznych przypraw miesza się z zapachem węgla drzewnego. Witajcie w Masali, kawałku najprawdziwszych Indii w Polsce.

Kalabria w kilku smakach. Nduja

Każde miasteczko Kalabrii ma swój znak rozpoznawczy. Stilo pachnie bergamotką. Dla Diamante powodem do dumy jest piekielnie ostre peperoncino. Tropea słynie z czerwonej cebuli, a Gerace – z jaśminu. Jednak tym, co znaleźć można wszędzie, jest nduja.

Konkurs Włoskie klimaty. Wygraj książkę Złota łyżka!

Il grande cucchiaio d’oro Giovanniego Ballariniego to dla Włochów rzecz kultowa. Ta klasyczna książka kucharska na tysiąc (!) przepisów i ponad siedemset stron słusznego formatu stanowi wzór dla całego gatunku.

Taste Masters: Wielka Majówka w Wilanowie

50 dań od najciekawszych szefów kuchni w jeden weekend? To możliwe! Każdy z 50 zaproszonych przez Gault&Millau Polska i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie szefów przygotuje...

Sery domowe i rzemieślnicze. Jak zrobić swój własny ser

O tym, czy można zrobić w domu żółty ser, skąd się biorą dziury w serze i o polskich serach rzemieślniczych (tych dobrych i tych… dziwnych) z Jakubem Krężelem, właścicielem firmy serowar.pl, rozmawiała Justyna Korn-Suchocka.

Torrontés, tamales i najwyżej położona winnica świata

Argentyna, kojarzona głównie z Mendozą, malbekiem i wołowiną, na północym krańcu kryje mało eksplorowaną kolonialną perełkę. Salta – przez Argentyńczyków nazywana „Salta la Linda”, z hiszpańskiego „Piękna Salta”. Kraina, w której na temat torrontesa możesz porozmawiać z babcią sprzedającą empanady na lokalnym bazarze, a tradycje kulinarne przekazywane z pokolenia na pokolenie są kultywowane w nie mniejszym stopniu niż Virgen del Milagro – Cudowna Dziewica z Salty.

Smak kwiatów pomarańczy…, T. Capponi-Borawska, A. Drotkiewicz

Tessa Capponi-Borawska, włoska arystokratka i absolwentka historii sztuki, w czasach, gdy w Polsce porywało się samoloty, by wyrwać się do lepszego świata, przenosi się do Warszawy. Tam, z pobudek czysto romantycznych, wraz z mężem i resztą polskich obywateli przeżywa uroki realnego socjalizmu. Już ten krok świadczy o jej nietuzinkowości, która w latach następnych zaowocowała twórczością literacką silnie naznaczoną miłością do Toskanii i do kulinarnej tradycji Włoch.

Kaszanka zamiast jagnięciny

Kilkanaście lat temu miałem okazję przez kilka dni podróżować po regionie Rioja. Podczas odwiedzin w kolejnych bodegach standardowo: najpierw zwiedzanie, potem degustacja, a na koniec poczęstunek pasujący do dobrego beczkowego tempranillo. Każdy z naszych gospodarzy chciał ugościć nas jak najlepiej, więc zawsze na obiad czy kolację podawano nam jagnięcinę. Doskonałą skądinąd. Ale ileż można?

Dynastia

„Nie, nigdy nie marzyłem, żeby zostać strażakiem, pilotem czy piłkarzem. Odkąd pamiętam, bawiłem się w kuchni. Mój pokój był bezpośrednio nad nią i przez wiele lat byłem przekonany, że rodzice co wieczór przyjmują przyjaciół. Że dla nich gotują i robią wszystko, żeby ci przyjaciele dobrze się czuli. Taka tam była atmosfera” – zwierzał mi się niedawno Michel Troisgros.

Newsletter

Strona zawiera informacje handlowe dotyczące napojów alkoholowych i przeznaczona jest dla osób pełnoletnich.

Czy akceptujesz te warunki i masz ukończone 18 lat ?