W rodzinie siła

Pulenta to jedno z najgorętszych nazwisk związanych z argentyńskim winiarstwem. Znane każdemu, kto choć trochę interesuje się tamtejszymi winami. Trzeciemu pokoleniu tych włoskich imigrantów należy przypisać chyba największe zasługi w rozsławieniu rodowego nazwiska w świecie wina.

Argentyna w swym obecnym kształcie jest krajem przepełnionym wpływami włoskimi. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę liczbę włoskich imigrantów przybyłych na jej terytorium w poszukiwaniu lepszego bytu, którego wizją od zawsze Ameryka wabiła zamorskich przybyszów. Na przełomie XIX i XX wieku ich liczba jeszcze przybrała na sile, w efekcie czego obecnie 50 procent mieszkańców kraju ma włoskie korzenie.

Ziemia obiecana

Dziadkowie tak prężnie obecnie działających w winiarskim biznesie członków rodu Pulenta znajdowali się w najliczniejszej grupie przybyłej do Argentyny na początku XX w. Jak wszyscy przypłynęli do Buenos, ale nie zagrzali w nim miejsca na dłużej.
Angelo Pulenta wraz z małżonką szybko podjęli decyzję o dalszej podróży, by w końcu osiąść w prężnie rozwijającej w owym czasie Mendozie. Tam najstarszy synek szybko doczekał się gromadki rodzeństwa. Po kilku latach przyszedł czas na kolejną przeprowadzkę, tym razem nie w tak odległe rejony, bo do pobliskiej prowincji San Juan, gdzie na świat przyszła kolejna trójka dzieci.
Pulentowie trudnili się pracą w okolicznych winnicach i winiarniach, aż dzięki wielu wyrzeczeniom byli w stanie kupić 5 ha gruntu, na którym postawili swoją pierwszą bodegę. Byli już wówczas w stu procentach przekonani o słuszności wyboru drogi życiowej, całkowicie pochłonęła ich działalność winiarska i firma, która na dobre zdeterminowała życie zarówno ich samych, jak i przyszłych pokoleń.

Niezbadane wyroki

Niestety niedługo cieszyli się Palmina i Angelo ze swojej ziemi. Na początku lat 20., w rocznym odstępie obydwoje zmarli, zostawiając dziewięciorgu dzieciom w spadku pracę, wysiłek i więzy rodzinne.
Te ostatnie okazały się na tyle silne, że pozwoliły rodzinie wspólnie przetrwać najcięższe chwile. Quinto, najstarszy z rodzeństwa, w obliczu dość dramatycznej sytuacji życiowej stanowczo zdecydował, że nie pozwoli, aby cokolwiek lub ktokolwiek rozdzielił rodzinę. Tym sposobem podjął się heroicznego obowiązku wychowania młodszego rodzeństwa, który wypełnił na medal przy mocy najstarszej siostry. Dzięki nim młodsi Pulentowie mieli spokojne dzieciństwo, a co najważniejsze – dom rodzinny.
Mijały lata, a rodzina trwała razem, wyznając wspólne wartości i rozwijając przedsiębiorstwo utworzone przez rodziców. Założona przez Angelo winiarnia była pierwszą z wielu bodeg i winnic, które w krótkim czasie wyrosły jak grzyby po deszczu w Mendozie i San Juan.
Antonio, przedostatni z dziewięciorga rodzeństwa, przeniósł się do Mendozy, aby studiować enologię. Ożenił się, a spośród jego sześciorga dzieci dwoje od zawsze ogarniętych było marzeniem tworzenia wielkich win. Byli to Eduardo i Hugo, którzy w 2001 roku z zamiarem kontynuowania najlepszych tradycji rodzinnych powołali do życia Pulenta Estate. Obecnie tworzone przez nich wina są najpełniejszym wyrazem zawsze obecnego ducha tradycji i mądrości rodzinnej, które żyją dziś w ich winiarni.

Pulenta Estate
Alto Agrelo, Luján de Cuyo, Mendoza
Powierzchnia winnic – 135 ha
Uprawiane odmiany – malbecfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (...), merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...), cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...), cabernet francczerwona odmiana winogron, jedna z bardziej rozpowszechniony... (...), petit verdot, tannatJest francuską odmianą czerwonych winogron uprawianych gł... (...), pinot noirjedna z najbardziej rozpowszechnionych i najstarszych czerwo... (...), sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... (...), chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...)