Wina Węgier

Winiarskie Węgry kojarzą się nam zwykle bardzo sympatycznie, niezależnie od wieku konsumentów czy bieżących wydarzeń politycznych. Łączy nas wiele – od wspólnych królów po wspólną kiedyś granicę w ramach monarchii austro-węgierskiej.

W tej części – w ogromnym skrócie – staramy się pokazać, jak wygląda węgierski rynek winiarski dziś, gdzie i czego szukać, i czego oczekiwać po winach z różnych regionów tego kraju. A także jaki wpływ wywarło ostatnie ćwierćwiecze na tamtejsze winiarstwo. Pragniemy też przełamać niektóre ze stereotypów utrwalonych w Polsce, zmienić optykę, którą większość z nas ciągle posługuje się, myśląc o węgierskich winach.

Fot. ArchiwumW numerze:

Węgry z lotu ptaka
Regiony i klasyfikacja win węgierskich

Tokaj
Klasyfikacja tokajów
Historia i polski wkład

EgerRegion i okręg winiarski w północnowschodnich Węgrzech... (...)
Eger
Bükk i Mátra

Duna

Balaton
Badacsonyregion winiarski w zachodnich Węgrzech, leżący nad półn... (...)
Nagy-Somló

Észak-Dunántúl

Sopron

Panonia
Szekszárd
Villány
Pécs i Tolna

Węgierskie odmiany winorośli

Słowniczek podstawowych terminów węgierskich

 

Autorami przewodnika są redaktorzy „Czasu Wina”:

Wojciech Gogoliński
znawca win i alkoholi, redaktor senior „Czasu Wina”, b. redaktor naczelny „Magazynu Wino” i „Czasu Wina”, autor bestsellerowej Encyklopedii Alkoholi, założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, juror wielu międzynarodowych konkursów winiarskich.

Michał Bardel
dziennikarz, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny „Czasu Wina”, autor książki Zbrodnia i wina, juror w międzynarodowym konkursie Mundus Vini oraz kierownik studiów podyplomowych z wiedzy o winie w Collegium Civitas w Warszawie.

Jak kupić Vademecum