Wina znad Pacyfiku

Historia kalifornijskiego winiarstwa rozpoczęła się w XVIII wieku wraz z przybyciem z Meksyku hiszpańskich misjonarzy. Przywieźli ze sobą – nieuprawianą wcześniej w północnej części kontynentu – europejską odmianę winogron zwaną „créola” (criolla).

Wkrótce stała się znana jako „mission grape”.

Pierwsza winnica w Kalifornii – należącej wówczas do Hiszpanii – została założona w 1768 roku przez ojca Junípero Serra. Jednak na prawdziwy boom winiarski trzeba było poczekać prawie sto lat. Po wybuchu kalifornijskiej gorączki złota w połowie XIX wieku i szybkim wyczerpaniu się zasobów pożądanego kruszcu tysiące ludzi przybyłych do „ziemi obiecanej” zostało bez pracy. Niektórzy z nich postanowili zająć się produkcją wina. Do rozwoju kalifornijskiego winiarstwa przyczynili się także europejscy imigranci tacy jak węgierski hrabia Agoston Haraszthy de Mokcsa, który prawdopodobnie sprowadził do Ameryki szczep zinfandelczerwona odmiana winogron uprawiana głównie w Stanach Zjed.... Niestety, pod koniec XIX wieku znakomicie rozwijające się winnice dotknęła pierwsza klęska – przywieziona na europejskich krzewach winorośli filokseragatunek mszycy, niezwykle groźny szkodnik winorośli.Atak m... zniszczyła większość plantacji.
Gdy z wielkim trudem podniosły się z upadku, nastały czasy prohibicji – w 1919 roku w USA wprowadzono całkowity zakaz produkcji i sprzedaży alkoholu. To przesądziło o klęsce amerykańskiego winiarstwa – większość winnic zlikwidowano, a nieliczne, które pozostały, zajęły się produkcją wina mszalnegowino używane do celów religijnych w Kościele katolickim.P... i koszernego. Trzeba było czekać aż do zakończenia II wojny światowej, aby winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) znów powróciło do łask, a od lat sześćdziesiątych XX stulecia wina kalifornijskie nieprzerwanie należą do przodujących w świecie.

Historia rodzinna

Fot. Wente VineyardsWśród ogromnej liczby kalifornijskich producentów warto zwrócić uwagę na Wente Vineyards – najstarszą nieprzerwanie działającą winiarnię rodzinną. Rok 2008 jest dla rodziny Wente datą szczególną – firma obchodzi 125-lecie istnienia.
Założycielem wytwórni był niemiecki imigrant Carl H. Wente. Winiarskie doświadczenie zdobył u Charlesa Kruga, a w 1883 roku założył własną wytwórnię. Wiedział, że dolina Livermore idealnie nadaje się do uprawy winogron – wraz z dwoma partnerami zakupił 25-akrową Bernard Vineyard, która wkrótce rozrosła się do 48 akrów. W 1887 roku Wente był już jedynym właścicielem winnicy. W 1918 roku do rodzinnego biznesu dołączyli synowie – Ernest i Herman. Pierwszy z nich zajął się kierowaniem firmą, a drugi poświęcił się sprawom produkcji wina. Czasy prohibicji przetrwali, wytwarzając spore ilości wina liturgicznego dla Beaulieu Vineyards.
Wykształceni synowie Carla stali się jednymi z liderów na rynku winiarskim, produkując najlepsze białe wina w historii stanu. W 1939 roku sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... (...) z winnic Wente otrzymało tytuł najlepszego kalifornijskiego wina białego.
Po latach interes przeszedł w ręce jedynego syna Ernesta – Karla, a w 1977 roku winnicę przejął potomek Karla, Eric. Winnice zajmują dziś powierzchnię 2000 akrów w apelacjach Livermore Valley i San Francisco Bay oraz 700 akrów w Arroyo Seco(hiszp.) wytrawny.. i Monterey.

Fuzja starego z nowym

W winnicach Wente tradycja miesza się z nowoczesnością. Chęć eksperymentowania i zainteresowanie nowościami stały się znakiem firmowym rodziny Wente już od lat trzydziestych, kiedy wprowadzono pierwsze szczepowe wino etykietowe, poprzez lata sześćdziesiąte, gdy Karl Wente zaczął używać do fermentacji wina niepopularnych wtedy kadzi ze stali nierdzewnej.
Dziś priorytetem rodziny Wente jest otrzymanie jak najlepszych winogron umożliwiających wyprodukowanie z nich doskonałych win. Starają się tak dostosować metody produkcji, aby zachować delikatny owocowy smak i jednocześnie uwypuklić najlepsze cechy siedliska. W winnicach Wente uprawia się aż dwadzieścia sześć odmian winorośli – największą część upraw zajmuje chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...), następnie plasują się cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...), sauvignon blanc i merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...). Nie zapomniano oczywiście o sztandarowej odmianie kalifornijskiej – zinfandel.
Jednym z najważniejszych aspektów filozofii winiarstwa rodziny Wente jest troska o środowisko naturalne. Stosowanie się do zasad ekologicznego rolnictwa jest widoczne na każdym kroku. Wszystkie nadwyżki z upraw są przekształcane w naturalny nawóz użyźniający gleby w winnicach. Dzięki takiemu podejściu i dbałości o zachowanie bioróżnorodności zminimalizowano zagrożenie zanieczyszczeń, erozji, zatroszczono się też o oszczędność wody i energii.

Wina amerykańskie przez bardzo długi czas produkowano bez regulacji prawnych na wzór europejski. W 1983 roku wprowadzono podział na amerykańskie regiony winiarskie – American Viticultural Areas (AVA), które są bardziej liberalnymi odpowiednikami europejskich apelacji. Regiony AVA mogą zawierać w sobie mniejsze subregiony, poszczególne AVA mogą też na siebie zachodzić. System klasyfikacji AVA dotyczy jedynie miejsca pochodzenia winogron – 85% wina musi być wyprodukowane z zadeklarowanej odmiany, nie ingeruje natomiast (jak w Europie) w parametry takie jak wydajność winnicy, metody wytwarzania wina czy odmiany uprawianych winorośli.

Winnice Wente

San Francisco Bay AVA
Apelacjakontrolowana nazwa pochodzenia.. San Francisco Bay – najbardziej na północ wysunięta część Środkowego Wybrzeża – to region, w któ rym znajduje się kilka mniejszych apelacji: Santa Clara Valley, Livermore Valley, San Ysidro District i Pacheco Pass. Apelacja San Francisco Bay dzięki położeniu w pobliżu dwóch ogromnych zbiorników wodnych wyróżnia się unikalnym morskim klimatem.
Livermore Valley AVA
Wewnątrz San Francisco Bay na uwagę zasługuje apelacja Livermore Valley położona w dolinie charakteryzującej się żwirowymi glebami i unikalnym mezoklimatem. Dzięki odpowiednim warunkom topograficznym i wiatrom winnice doświadczają chłodzącego działania Oceanu Spokojnego, którego wpływ sięga w głąb lądu dalej niż w jakimkolwiek innym miejscu na wybrzeżu Kalifornii. Z kolei wody z zatoki San Francisco łagodzą klimat w regionie. Apelacja ta słynie z doskonałych sauvignon blanc, sémillonfrancuska odmiana białych winogron.Uprawiana głównie w Bo... (...) i cabernet sauvignon.
Monterey AVA
Region Monterey jest położoną najdalej na południu apelacją Środkowego Wybrzeża. Tutaj również klimat jest charakterystyczny dla wybrzeża, a powietrze morskie dostaje się do winnic przez lukę w łańcuchu górskim. Regularnie docierające do winnic bryzy znad oceanu w połączeniu z chłodnym klimatem stworzyły w Monterey jeden z najdłużej trwających okresów wegetacyjnych w Kalifornii. Umożliwia to winogronom zachowanie naturalnej kwasowości i uwypuklenie charakteru poszczególnych odmian.
Arroyo Seco AVA
Arroyo Seco (wewnątrz Monterey) jest izolowane od bezpośredniego wpływu oceanu przez łańcuch gór nadbrzeżnych. W Arroyo Seco występuje kilka odmiennych mezoklimatów: w zachodniej części apelacji uprawia się czerwone, bordoskie odmiany winogron, natomiast we wschodniej, chłodniejszej części, doskonale przyjęły się winogrona burgundzkie.

Więcej o Wente Vineyards na: Bracia mniejsi, Przy golfie o winie