Fetzer Vineyards

Wojciech Gogoliński16.10.2013 17:31

jedna z najbardziej znanych rodzinnych winiarni w Stanach Zjednoczonych, znajdująca się w hrabstwie Mendocino (pn.-wsch. Kalifornia).

Została założona w 1958 r. przez Bernarda i Kathleen Fetzerów i prowadzona przez nich oraz ich jedenaścioro dzieci (Bernard zmarł w 1981 r.). Najpierw rodzina odsprzedawała owoce, ale wkrótce sama zaczęła „domowymi” metodami wyrabiać wina i szybko stworzyli jedną z najbardziej znanych marek za oceanem i na świecie. Zaczynali od klasycznych zinfandeli oraz cabernetów, ale z czasem poszerzyli asortyment o wina białe i musujące. Interes rozrósł się do tak nieprawdopodobnych rozmiarów, że Fetzerowie zaczęli na pęczki wykupywać okoliczne farmy winiarskie, ale jednocześnie błyskawicznie sami znaleźli się na celowniku gigantycznych koncernów alkoholowych. I stało się – w 1992 r. Fetzerów wykupił Brown-Forman (w 2011 r. odsprzedał interes Fetzerów chilijskiemu potentatowi Viña Concha y Toro za 238 mln dolarów), ale i tak spora część interesu i niektóre marki win pozostały w rękach rodziny. Firma wytwarza dziś blisko 40 mln butelek wina rocznie.

W winiarni Valley Oaks Range (niedaleko Hopeland) znajduje się słynny, prawie trzyhektarowy biodynamiczny ogród zielny, który można zwiedzać, a także kosztować dań –przygotowanych z udziałem tamtejszych ziół – ze specjalnie dobranymi winami.

Czas Wina nr 65

FB