Apetyt na niezwykłość

Joseph Józek Seeletso, Botswańczyk, którego zapewne kojarzyć można z kulinarnymi prezentacjami  w  programie „Dzień Dobry TVN” oraz w „Pytaniu na śniadanie”  wydał niedawno swoją pierwszą książkę – kulinarną opowieść łączącą afrykańskie inspiracje i polskie tradycje z tym, co najlepsze w świecie kuchni.

Kreatywny profesjonalista od dziecka kształtował swoje umiejętności kulinarne. Obserwując pracę swego ojca, będącego szefem gastronomii w hotelu w Gaborone, stolicy Botswany, Joseph, potomek króla tego kraju, miał możliwość nie tylko poznać dzikie smaki Afryki i rodzimą tradycję, ale przede wszystkim mógł zakosztować międzynarodowych specjałów. Jego apetyt na poznawanie kulinarnych tajników był tak silny, że postanowił rozwijać  umiejętności w prestiżowej angielskiej uczelni gastronomicznej Westminster College.

Mieszkając i pracując w Krakowie w restauracjach Wentzl, Metropolitan i Balzac poznawał naszą kulturę, język i zakochał się w naszej kuchni. Gdy koleje losu znów zawiodły go do Botswany, zgłębił swoją wiedzę o winach.
Dziś prowadzi autorskie Joseph’s Culinary Studio, gdzie odbywają się lekcje, pokazy, wspólne gotowanie i jedzenie przyrządzanych potraw. Jego profesjonalizm i otwarty umysł, szalona osobowość i wielka pasja sprawia, że jego kuchnia staje się sztuką, a książka jest uwieńczeniem zdobywanego przez lata doświadczenia.

W Kulinarnej podróży zmysłów. Od Okawango po Bałtyk znajdziemy dania proste, ale pełne ciekawych, nietypowych połączeń smaków. Zwykła pasta z makreli nabierze zupełnie nowego, lekko egzotycznego smaku. Krem pomidorowy stanie się niezwykle zmysłowy i kobiecy, zaskoczy smak królika faszerowanego bananami i tropikalny sposób przyrządzenia karpia. Uwagę z pewnością przyciągną takie ciekawostki jak kalarepa z cytrusami czy pomysły na pojawiając się u nas coraz częściej owoc kiwano.

Zdaje się, że wymieniać by można bez końca. To książka, którą warto mieć pod ręką. Pomysłów na każdą okazję jest w niej wiele. Są mniej i bardziej skomplikowane. Fotoreportaże z kolejnych etapów przygotowywania pozwoliły ograniczyć do minimum opisy i myślę, że zdecydowanie bardziej zachęcają do gotowania z autorem. Całość dopełniają liczne komentarze i ciekawostki kulinarne.

Gorąco polecam.

Kulinarna podróż zmysłów. Od Okawango po Bałtyk
Joseph Seeletso
Wydawnictwo Świat Książki
Cena: ok. 38 zł