Wino w ikonkach

Nareszcie. Zdobywający coraz większą sławę przewodnik Wine Folly ukazał się również w polskiej wersji językowej.

Przewodnik winiarski Madeline Puckette oraz Justina Hammacka to prawdziwa gratka dla tych, którzy nie zagłębiają się w wiedzę winiarską, szukając jedynie kluczowych informacji na temat wina. To zbiór elementarnej wiedzy przekazanej w czytelny, przejrzysty graficznie sposób. Pełen kolorowych grafik systematyzujących informacje.

Klarowność przekazu spodoba się jednak – myślę – nie tylko amatorom, ale i tym, którzy swoją wiedzę na temat wina pogłębiają od dawna. Specjalistyczne teksty zastąpiono tu zwięzłymi komentarzami i ograniczono do minimum, tak by łatwo można było korzystać z przewodnika bez zagłębiania się w szczegóły.

Autorka koncentruje się przede wszystkim na doborze wina do jedzenia. Stawia to zadanie jako kluczowe i wokół niego porządkuje charakterystyki rozmaitych win. I tak pozyskamy informacje o najważniejszych szczepach, ich aromacie i smaku, miejscu uprawy, charakterze, stylach oraz ciekawostki. Ten, komu spodoba się graficzny sposób przekazu informacji, z pewnością będzie zawiedziony brakiem mniej znanych europejskich szczepów, jednak nie ma się co dziwić: gdyby książka miała pomieścić większą ich liczbę, stałaby się znacznie bardziej obszerną pozycją i nie zachęciłaby amatorów do wyruszenia w niezwykłą przygodę z winem. A to był chyba kluczowy zamysł autorów.

Duży plus za zbiór map krajów i ich regionów winiarskich oraz obszerny wstęp wraz z teorią łączenia smaków.

Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Praktyczny poradnik. Wine Folly
Madeline Puckette, Justin Hamack

Wydawnictwo Dream Books, Warszawa 2016
Cena: 49,90 zł