Baran zobowiązuje

Mouton Rothschild zlecił zaprojektowanie etykiety na 2010 rok nowojorskiemu artyście. Jeff Koons (http://www.jeffkoons.com/) uchodzi obecnie za jednego z najlepiej opłacanych rzeźbiarzy świata. Zawdzięcza to „tulipanom” – bukietom z chromowanej, malowanej stali. Kwiaty sprzedały się w listopadzie 2012 roku na aukcjach Christie’s najpierw za 33,682, a  wkrótce potem za 500 dolarów.

Ma on również opinię jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców, co z kolei zawdzięcza małżeństwu z gwiazdą porno i politykiem Ciccioliną. Po związku sformalizowanym w 1991 sztuce współczesnej pozostał cykl rzeźb Made in Heaven – przedstawiający Jeffa i małżonkę konsumujących swój związek na różne sposoby.

Duże emocje wzbudziła również jego praca „House of the Venus Marina III” – inspirowana pompejańskim freskiem, a prezentująca rybacką łódź i słońce.

Jeff Koons jest w świetnym towarzystwie. Od 1945 etykiety dla Moutona projektowali Andy Warhol, Picasso, Dali, Lucian Freud i Francis Bacon. I skandalu jakoś nie było. Baran zobowiązuje?

 

Marta Śmietana